Czy to może być rwa kulszowa u 22-latki?

Witam, od dłuższego czasu (będzie już ponad miesiąc) odczuwam ból pleców w odcinku lędźwiowym po prawej stronie. Ból na początku narastał w czasie wstawania, długiego siedzenia lub stania. Łagodniał gdy leżałam/spałam na miękkim materacu. Od kilku dni ból zaczął narastać i promieniować do lewego pośladka i dziś również zaczął na lewą nogę. Dziś po pracy gdzie dużo siedziałam, schylalam się i podnosiłam lekkie rzeczy ból stał się nie do zniesienia. Ciężko mi wstać, siadać i chodzić. Ból jest rwący. Czy to może być rwa kulszowa? Wizyta u lekarza rodzinnego wystarczy czy muszę się udać do specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rwa kulszowa, potocznie nazywana atakiem korzonków, jest chorobą, która pojawia się wskutek ucisku krążka międzykręgowego na nerw kulszowy. To największy nerw w ciele człowieka, który biegnie wzdłuż kręgosłupa.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na rwę kulszową, natomiast bez badania nie sposób postawić diagnozy. Na pewno wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa nie ustępują samoistnie. Dodatkowo jest prawdopodobne, że nadmierne siedzenie, schylanie się czy niewłaściwa postawa ciała zwiększają obrzęk, to jest stan zapalny, który powoduje nasilenie dolegliwości bólowych

Może Pani zwrócić się do internisty z przychodni POZ – po badaniu i zebraniu wywiadu zadecyduje o badaniach lub skierowaniu Pani do specjalisty – np. ortopedy, a także może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które zniwelują dolegliwością związane z rwą kulszową.

Być może pomocne okażą się także te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-rwe-kulszowa oraz https://portal.abczdrowie.pl/naturalny-sposob-na-rwe-kulszowa-poczujesz-ulge-po-jednym-zabiegu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.