Jak leczyć rwę kulszową u ciężarnej 30-latki?

Rwa kulszowa w ciązy. 4 dni temu dostałam ataku RWY kulszowej, wydaje się że to stan ostry gdyż mam trudności w chodzeniu, leżeniu, a usiąść mogę na kilka minut. Ostry ból lewej strony choć promieniuje i do prawej, co robić? Wizytę u ginekologa mam za tydz teraz jest niedostępny, czekać, szukać masażu, bo ćwiczenia odpadają z powodu bolu? Jakieś zabiegi, które zmniejsza ból i będę mogła już poćwiczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli ból jest silny i uniemożliwia funkcjonowanie, to proszę jak najwięcej odpoczywać, starając się odciążać nadwerężony kręgosłup – niewskazane jest siedzenie czy stanie. Prawidłowa pozycja podczas leżenia wymaga ugięcia nóg pod kątem 90 stopni, może Pani też stosować zimne okłady na bolące miejsce.

W tym momencie ćwiczenia fizyczne nie będą dobrym rozwiązaniem ponieważ toczący się stan zapalny i ucisk na nerw kulszowy będzie się powiększał, potęgując dolegliwości bólowe. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/rwa-kulszowa-w-ciazy.

Na pewno warto skonsultować się z fizjoterapeutą oraz, jeśli to możliwe – neurologiem lub ortopedą. W określonych sytuacjach możliwe jest podanie leków przeciwzapalnych – nawet steroidowych. Może Pani również wykorzystać naturalną metodę – moczenia nóg – na dolegliwości związane z bóle kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/naturalny-sposob-na-rwe-kulszowa-poczujesz-ulge-po-jednym-zabiegu.

Aktywność fizyczna będzie wskazana po ustąpieniu dolegliwości – za zgodą fizjoterapeuty i zgodnie z jego zaleceniami. Tutaj sugestie naszego eksperta – fizjoterapeuty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-radzic-z-rwa-kulszowa-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.