Jak leczyć tą rwę kulszową?

Witam mam 36 lat . W listopadzie po wizycie u lekarza i tomografii ktora wykazala przepukline l5s1 oraz rwe kulszowa spedzilam w domu 3 miesiace . Leki przeciwboliwe i rehabilitacja oeaz wypoczynek pomogly - wrocilam do pracy w polowie lutego. Oczywiscie stopniowo wracalam najpierw po 4 godziny dziennie po 3 tygodniach juz normalnie. Jest kwiecien i znowu to samo !!!! Podnosze wsztstko na ugietych nogach i w dodatku powoli. Znowu dostalam leki przeciwbolowe pozniej mam miec rehabilitacje itd. Na pytanie o operacje uslyszalam ze duze ryzyko ze nie powroci , ze nie jest to potrzebne itd ... 2 miesiace pracy i nawrot przepukliny co robic ??? Dodam ze teraz nie bylo robione badanie tomograficzne .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety dyskopatia kręgosłupa, objawiająca się pojawianiem się przepuklin w obrębie krążka międzykręgowego, jest chorobą przewlekłą, której leczenie jest żmudne i nie zawsze daje efekty, jakich pacjent oczekuje. Jednym z powikłań przepukliny dysku jest rwa kulszowa, która atakuje wówczas gdy dochodzi do wysunięcia dysku i obrzęku tkanek wskutek stanu zapalnego, przekładających się na ucisk na nerw kulszowy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do materiału dotyczącego rwy kulszowej: https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-rwe-kulszowa.

O ile zastosowanie leków i fizjoterapii mogą zmniejszyć ból i wyeliminować ucisk na nerw kulszowy, o tyle leczenie przepukliny nie jest łatwe – całkowicie nie da się wyeliminować problemu bez ingerencji chirurgicznej. Natomiast poza lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a także fizjoterapią, konieczna jest często zmiana trybu życia na stałe – unikanie długotrwałego siedzenia, systematyczne ćwiczenie w celu zwiększenia gorsetu mięśniowego, stabilizującego kręgosłup, odpowiednie nawodnienie organizmu itd. Jest to proces długotrwały, lecz nie zawsze skuteczny.

Więcej na temat leczenia bólu kręgosłupa w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Niestety nie wspomina Pani, w jakim charakterze pracuje – a może mieć to wpływ np. na zaostrzenie dolegliwości. Ciężka praca fizyczna, tak samo jak praca siedząca mogą być istotnymi czynnikami nasilającymi chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

W przypadku nawrotu dolegliwości wskazane jest wykonanie badania MRI kręgosłupa – dopiero to może pomóc w ustaleniu czy w Pani przypadku operacja jest wskazana, a raczej niezbędna, bo ten zabieg chirurgiczny również nie jest metodą leczenia wolną od wad.

Na temat operacji kręgosłupa może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.