Czy to może być porażenie nerwu?

Dzień dobry w styczniu 2020 miałam operację przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa w odcinku l5/s1. Po operacji nie mam żadnych boli kręgosłupa. Jednak nie mam czucia w małym palcu u nogi oraz zaburzone czucie w tylnej części całej prawej nogi. Mówiłam o tym lekarzowi po operacji powiedział że do 6 tygodni powinno ustąpić. Niestety pomimo zastrzyków i rehabilitacji nie ma poprawy. Co to może być i do jakiego lekarza mam się udać po diagnozę. Na oddziale rehabilitacyjnym lekarz powiedział że to może być porażenie nerwu. Obecnie neurolog prowadzi tylko teleporade i leczenie które zastosowała nic nie pomogło. Proszę więc o podpowiedź co mam robić dalej. Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sensacje czuciowe są bardzo częstym powikłaniem po operacjach kręgosłupa. Zakłada się, że podrażnienie nerwu może dawać objawy parestezji nawet do pół roku od zabiegu chirurgicznego. Bardzo ważna jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie sprawności i poprawnego funkcjonowania struktur m.in. mięśniowych, natomiast nie zawsze dolegliwości ustępują całkowicie. Szerzej o operacjach kręgosłupa w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Bardzo istotne jest to, jak duży ucisk był na korzeń nerwowy w wyniku przepukliny – jeżeli miała ona charakter masywnej przepukliny, to korzeń nerwowy może potrzebować czasu, by zacząć funkcjonować, choć niestety istnieje ryzyko, że nie zregeneruje się w pełni. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

By to ocenić, warto wykonać badanie MRI z kontrastem, które pokaże stan kręgosłupa po operacji oraz wskaże ewentualne patologie w obrębie korzeni. Mam tu na myśli również obecność blizny pooperacyjnej (która może wywierać ucisk na nerwy) czy nawrót przepukliny (możliwe jest ponowne uwypuklenie dysku na tym samym odcinku po operacji dysektomii).

Proszę skonsultować się z neurochirurgiem lub neurologiem – po badaniu fizykalnym i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może wskazana będzie także korekta dotychczasowego leczenia, jeżeli nie przynosi ono rezultatów.

Być może zainteresuje Panią ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-choroba-coraz-mlodszych-osob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.