Co znaczy taki wynik badań rezonansu szyjnego?
DZień dobry. proszę o interpetację wyniku badań rezonansu szyjnego. NIEZNACZNE TYLNE PŁASKIE WYPUKLENIA(WIEL. 1.5 MM)KRĄŻKA MIEDZYKRĘGOWEGO MODELUJĄCE DYSKRETNIE PRZEDNIĄ ŚCIANĘ WORKA OPONOWEGO Wspomnę że mam obiawy takie jak : szum w lewym uchu ,po mocnym skłonie głowy do spodu, ból lewego ramienia i cierpnięcie lewej ręki

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
według opisu badania MRI w odcinku szyjnym kręgosłupa jest niewielka przepuklina – oznacza to, że krążek międzykręgowy, czyli dysk, uległ niewielkiemu wysunięciu, co powoduje ucisk worka oponowego. Może to dawać dolegliwości bólowe, a także spowodowane uciskiem struktur nerwowych niedowłady kończyn górnych, drętwienie palców dłoni – tzw. parestezje oraz bóle głowy. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.
W pierwszej kolejności przy przepuklinie krążka międzykręgowego podejmuje się leczenie zachowawcze – np. rehabilitację, jednak w przypadku nasilonych dolegliwości nierzadko jest ona nieskuteczna. W przypadku groźby porażenia nerwów lub objawów neurologicznych, w tym niedowładów czy zaburzeń czucia powierzchniowego lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Szczegóły odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.
Sugeruję skonsultować się z neurochirurgiem, który oceni zasadność ewentualnego zabiegu operacyjnego, mającego na celu odciążenie krążków międzykręgowych na tym odcinku przez np. dysektomię (wycięcie fragmentu dysku, który uległ uwypukleniu), by zniwelować ucisk na nerwy kręgosłupa.