Co znaczy taki wynik badań rezonansu szyjnego?

DZień dobry. proszę o interpetację wyniku badań rezonansu szyjnego. NIEZNACZNE TYLNE PŁASKIE WYPUKLENIA(WIEL. 1.5 MM)KRĄŻKA MIEDZYKRĘGOWEGO MODELUJĄCE DYSKRETNIE PRZEDNIĄ ŚCIANĘ WORKA OPONOWEGO Wspomnę że mam obiawy takie jak : szum w lewym uchu ,po mocnym skłonie głowy do spodu, ból lewego ramienia i cierpnięcie lewej ręki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według opisu badania MRI w odcinku szyjnym kręgosłupa jest niewielka przepuklina – oznacza to, że krążek międzykręgowy, czyli dysk, uległ niewielkiemu wysunięciu, co powoduje ucisk worka oponowego. Może to dawać dolegliwości bólowe, a także spowodowane uciskiem struktur nerwowych niedowłady kończyn górnych, drętwienie palców dłoni – tzw. parestezje oraz bóle głowy. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

W pierwszej kolejności przy przepuklinie krążka międzykręgowego podejmuje się leczenie zachowawcze – np. rehabilitację, jednak w przypadku nasilonych dolegliwości nierzadko jest ona nieskuteczna. W przypadku groźby porażenia nerwów lub objawów neurologicznych, w tym niedowładów czy zaburzeń czucia powierzchniowego lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Szczegóły odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Sugeruję skonsultować się z neurochirurgiem, który oceni zasadność ewentualnego zabiegu operacyjnego, mającego na celu odciążenie krążków międzykręgowych na tym odcinku przez np. dysektomię (wycięcie fragmentu dysku, który uległ uwypukleniu), by zniwelować ucisk na nerwy kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.