Czy takie schorzenie kręgosłupa można wyleczyć operacyjnie?

Witam, od ok dwóch tygodni bolą mnie''plecy'' po konsultacji z lekarzem ortopedą i neurochirurgiem kazano mi zrobic rezonans magnetyczny i proszę o intepretacje opisu badania rezonansu Th i LS wszystko brzmi dość poważnie: th6-th10 drobne ubytki blaszek kawitacyjnych trzonów typu guzków Schmorla. Na poziomie th6/th7 tylna przepuklina jądra miażdżystego z modelowaniem worka oponowego i uciskiem rdzenia nieco lewostronnie. Th8/th9 centralna tylna p.j.m z modelowaniem worka oponowego i uciskiem rdzenia. l3/l4 , l4/l5, l5/s1 obecna przepuklina krążka mk z modelowaniem worka oponowego i obustronnym zwężeniem kanałów międzykręgowych. pytam do konsultacje z lekarzem mam dopiero za 1,5tyg a ta wielokrotna przepuklina nie napawa optymizmem po za tym pytanie czy tego typu schorzenia można wyleczyć tylko operacyjnie czy jest jakaś mniej inwazyjna metoda? Z góry bardzo dziękuje za informacje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przepuklina kręgosłupa jest niestety częstą przypadłością coraz młodszych osób. Jej leczenie zależne jest nie tylko od charakteru ucisku krążków międzykręgowych, ale samych dolegliwości, na jakie uskarża się pacjent. Worek oponowy to struktura wewnątrz kanału kręgowego, która otacza rdzeń kręgowy i zawiera płyn mózgowo-rdzeniowy. Ucisk na worek oponowy może być groźny – w odcinku szyjnym i piersiowym może powodować objawy neurologiczne z paraliżem na czele, dlatego niekiedy neurochirurg decyduje, że wskazany jest jak najszybszy zabieg chirurgiczny. Odsyłam do artykułu, z którego może się Pan dowiedzieć więcej o budowie kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup.

Dużo mniej niebezpieczny jest ucisk w odcinku lędźwiowym i krzyżowym – rdzeń kręgowy obecny jest tylko na wyższych strukturach. Więcej o przepuklinie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Jak już wspominałam decyzja o rodzaju leczenia należy do neurochirurga. Zazwyczaj, gdy nie ma wskazań do operacji nagłej (czyli mającej na celu ratowanie życia lub sprawności pacjenta związanej np. z niedowładami), lekarze w pierwszej kolejności decydują się na leczenie zachowawcze: farmakoterapię oraz rehabilitację. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.