Co mam myśleć o takim rezonansie kręgosłupa?
Witam Prosiłbym o opinię mojego MR kręgosłupa i jak może wyglądać leczenie z góry dziękuję pozdrawiam. ... Rodzaj badania:18-KRĘGOSŁUP L/SOPIS BADANIABadanie MR w sekwencji FSE, obrazy T1-, T2-zależne, w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej, wykazało:- fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona; kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym fizjologicznie wąski;- częściowa dehydratacja krążków międzykręgowych L1/2 i L4/5 oraz krążek L5/S1 o obniżonej wysokości i sygnale;- stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo;- blaszki graniczne trzonów Th12-L5 podłamane, nierówne; przepuklina górnej blaszki granicznej trzonu L2 zodczynem podchrzęstnym;- zmiany wytwórcze na tylno bocznych krawędziach trzonów oraz w stawach m-k, pogrubienie więzadeł żółtych zezwężeniem światła otworów m-k;- wąskie okrężne wypukliny krążków mk na wys L1/2, L2/3 i L3/4 z modelacją worka oponowego i różniedużym przewężeniem otworów mk z możliwym uciskiem na odpowiedni korzeń nerwowy;- duża tylna podwięzdłowa przepuklina krążka m-k L4/5 ze stenozą kanału kręgowego z modelacją workaoponowego, zwężeniem obu zachyłków bocznych i znacznego stopnia zwężeniem otworów m-k z uciskiem naodpowiedni korzeń nerwowy.- okrężna wypuklina krążka mk L5/S1 z modelacją worka oponowego, przewężeniem otworów mk z możliwymuciskiem na korzeń nerwowy.- ostre ustawienie kości krzyżowej

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
opis badania MRI wskazuje na liczne przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa na wielu poziomach (od L1 do L5). Kręgosłup zbudowany jest m.in. z kręgów oraz dysków, które znajdują się pomiędzy nimi i stanowią amortyzację dla kości. W Pańskim przypadku na wspomnianych odcinkach doszło do uwypuklenia, czyli wysunięcia dysków z ich częściową dehydratacją (odwodnieniem). Tutaj znajdzie Pan wyjaśnienie tego terminu: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.
Gdy krążki międzykręgowe ulegają wysunięciu, kręgosłup traci stabilność i poprzez to może dojść do wielu zaburzeń. U Pana skutkiem jest zwężenie kanału kręgowego, ucisk na worek oponowy oraz korzenie, co może powodować dotkliwy ból i niekiedy zaburzenia czucia – drętwienie, mrowienie, niedowłady kończyn dolnych (w przypadku ucisku na worek oponowy). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.
O leczeniu powinien Pan porozmawiać z lekarzem, który skierował Pana na rezonans – ortopedą lub neurochirurgiem. Wiele bowiem zależy od dolegliwości, które Panu dokuczają oraz ewentualnych objawów neurologicznych (wspomnianych powyżej). Gdy ból nie jest nasilony specjalista może zadecydować o leczeniu zachowawczym: włączeniu farmakoterapii oraz rehabilitacji, natomiast w przypadku rozległej, wielopoziomowej dyskopatii może być konieczne leczenie operacyjne. Więcej szczegółów odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.