Co mam myśleć o takim rezonansie kręgosłupa?

Witam Prosiłbym o opinię mojego MR kręgosłupa i jak może wyglądać leczenie z góry dziękuję pozdrawiam. ... Rodzaj badania:18-KRĘGOSŁUP L/SOPIS BADANIABadanie MR w sekwencji FSE, obrazy T1-, T2-zależne, w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej, wykazało:- fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona; kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym fizjologicznie wąski;- częściowa dehydratacja krążków międzykręgowych L1/2 i L4/5 oraz krążek L5/S1 o obniżonej wysokości i sygnale;- stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo;- blaszki graniczne trzonów Th12-L5 podłamane, nierówne; przepuklina górnej blaszki granicznej trzonu L2 zodczynem podchrzęstnym;- zmiany wytwórcze na tylno bocznych krawędziach trzonów oraz w stawach m-k, pogrubienie więzadeł żółtych zezwężeniem światła otworów m-k;- wąskie okrężne wypukliny krążków mk na wys L1/2, L2/3 i L3/4 z modelacją worka oponowego i różniedużym przewężeniem otworów mk z możliwym uciskiem na odpowiedni korzeń nerwowy;- duża tylna podwięzdłowa przepuklina krążka m-k L4/5 ze stenozą kanału kręgowego z modelacją workaoponowego, zwężeniem obu zachyłków bocznych i znacznego stopnia zwężeniem otworów m-k z uciskiem naodpowiedni korzeń nerwowy.- okrężna wypuklina krążka mk L5/S1 z modelacją worka oponowego, przewężeniem otworów mk z możliwymuciskiem na korzeń nerwowy.- ostre ustawienie kości krzyżowej

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania MRI wskazuje na liczne przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa na wielu poziomach (od L1 do L5). Kręgosłup zbudowany jest m.in. z kręgów oraz dysków, które znajdują się pomiędzy nimi i stanowią amortyzację dla kości. W Pańskim przypadku na wspomnianych odcinkach doszło do uwypuklenia, czyli wysunięcia dysków z ich częściową dehydratacją (odwodnieniem). Tutaj znajdzie Pan wyjaśnienie tego terminu: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

Gdy krążki międzykręgowe ulegają wysunięciu, kręgosłup traci stabilność i poprzez to może dojść do wielu zaburzeń. U Pana skutkiem jest zwężenie kanału kręgowego, ucisk na worek oponowy oraz korzenie, co może powodować dotkliwy ból i niekiedy zaburzenia czucia – drętwienie, mrowienie, niedowłady kończyn dolnych (w przypadku ucisku na worek oponowy). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

O leczeniu powinien Pan porozmawiać z lekarzem, który skierował Pana na rezonans – ortopedą lub neurochirurgiem. Wiele bowiem zależy od dolegliwości, które Panu dokuczają oraz ewentualnych objawów neurologicznych (wspomnianych powyżej). Gdy ból nie jest nasilony specjalista może zadecydować o leczeniu zachowawczym: włączeniu farmakoterapii oraz rehabilitacji, natomiast w przypadku rozległej, wielopoziomowej dyskopatii może być konieczne leczenie operacyjne. Więcej szczegółów odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.