Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów?

Witam, właśnie otrzymałam wynik MR kręgosłupa L/S....w dwóch płaszczyznach wykazało: lordoza lędźwiowa spłycona; zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach m-k; krążki m-k L4-5, L5-S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obniżenia sygnału i wysokości; poza tym krążki m-k L1-2, L2-3, L3- częściowo odwodnione; tylna wypuklina krążka m-k L3-4 z modelacja worka oponowego i przewężeniem otworu m-k; okrężna wypuklina krążka m-k L4-5 z modelacją worka oponowego i zwężeniem prawego otworu m-k z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; otwór m-k lewy zwężony w nieco mniejszym stopniu, nie można wykluczyć kontaktu z korzeniem nerwowym, pogrubiałe więzadła żółte; centralna wypuklina krążka m-k L5-S1 z modelacją worka oponowego i przewężeniem otworów m-k w nieco większym stopniu po stronie lewej z możliwym kontaktem z korzeniem nerwowym; cechy zwyrodnienia tłuszczowego i obrzęku w przyległych powierzchniach trzonów L5 i S1; ostre ustawienie kości krzyżowej; stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo; w trzonie kręgu L2 ognisko o podwyższonej intensywności sygnału w obrazach T1- i T2-zal. o śr. ok. 14 mm - naczyniak? poza tym kręgi o niejednorodnym sygnale - prawdopodobnie z cechami zwyrodnienia tłuszczowego? możliwością nakładania się osteoporozy? na poziomie S2 torbiel Tarlova o śr. 29 mm z modelacją przyległych segmentów krzyżowych.
KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania

Wynik wskazuje na liczne zmiany zwyrodnieniowe i przepuklinę krążka międzykręgowego, który prawdopodobnie uciska na rdzeń kręgowy, co może powodować objawy bólu i mrowienia w kończynach dolnych. Wynik powinien być oceniony przez specjalistę zlecającego badanie, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy