Co oznacza opis MR kręgosłupa u 52-latki?

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania MR kręgosłupa L/S. ,, Większa centralna przepuklina krążka międzykręgowego L4-L5z jego wypukleniem się na 5,2mm w obręb kanału a uciskiem worka op. i niewielkim uciskiem korzeni ner.L5.Większa stenoza kanału krę.na tym poziomie-wymiar strzałkowy wynosi 7,4mm. Torbiel Tarlowa w odcinku S. Poza tym sygnał z trzonów kręgowych i końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowy,, Czy ze względu na stenozę grozi mi operacja tego odcinka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przepuklina oznacza wysunięcie się krążka międzykręgowego – potocznie zwanego dyskiem – w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Najczęściej powoduje to ból, który może się nasilać, w zależności od ułożenia dysku. W Pani przypadku krążek międzykręgowy uciska zarówno worek oponowy, jak i korzenie nerwowe, co niewątpliwie jest przyczyną dotkliwych dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa. Często konsekwencją długotrwałego ucisku jest także stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego.

O przepuklinie, a także stenozie może Pani przeczytać w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/stenoza-kanalu-kregowego-przyczyny-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Trudno oceniać, czy konieczna jest u Pani operacja usunięcia przepukliny – wskazane jest skorelowanie opisu badania MRI ze zdjęciami z badania obrazowego, a także badaniem fizykalnym i historią choroby oraz natężeniem oraz charakterem dolegliwości. Niekiedy nawet masywne przepukliny nie powodują nasilonych dolegliwości, podczas gdy niewielki ucisk, pozornie niegroźny, może być źródłem nie tylko bólu, ale nawet dolegliwości ze strony układu nerwowego.

Na temat ewentualnego zabiegu operacyjnego proszę porozmawiać ze specjalistą, który skierował Panią na badania lub neurochirurgiem. Warto pamiętać, że po rozpoznaniu dyskopatii przeważnie leczenie rozpoczyna się od farmakoterapii, w tym podawaniu leków o działaniu przeciwzapalnym, a także odpowiednio dobranej fizjoterapii.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do zapoznania się z materiałem na temat operacji kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.