Co dokładnie oznacza moje badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego?

Witam, Wizytę u dr. Neurologi mam dopiero w niedziele, czy mogę poprosić o wstępną opinię po badaniu MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego LS: Wykonano badanie MR kręgosłupa L/S w systemie 1,5T, w sekwencjach T1 TSE, T2 TSE, T2 SPAIR przeglądowe w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej warstwami grubości 3mm i 4mm. Dane ze skierowania: nasilony zespół korzeniowy odcinka L/S. Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej; poziome ustawienie kości krzyżowej, wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w normie. Wysokość trzonów kręgów zachowana, niewielkie zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów wielopoziomowo. Struktura kostna bez podejrzanych zmian ogniskowych, bez istotnych zmian obrzękowych (jedynie dyskretne zmiany Modic I na poziomie L5/S1). Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych wielopoziomowo, bez istotnego przewężenia otworów międzykręgowych, bez kolizji z nerwami na poziomie otworów. Odwodnienie krążków międzykręgowych wielopoziomowo. Na poziomie Th12/L1 – tylna protruzja krążka międzykręgowego wpuklająca się do światła kanału kręgowego na głębokość do 3,5mm, z lewostronną lateralizacją, bez jednoznacznej kolizji z nerwami, bez istotnej stenozy kanału kręgowego. L1/L2 - bez istotnego uwypuklenia krążka międzykręgowego, bez istotnej stenozy kanału kręgowego. Na poziomie L2/L3 – niewielka tylna protruzja krążka międzykręgowego wpuklająca się do światła kanału kręgowego bez kolizji z nerwami, bez istotnej stenozy kanału kręgowego. Na poziomie L3/L4 - tylna protruzja krążka międzykręgowego wpuklająca się do światła kanału kręgowego na głębokość do 3,5mm bez jednoznacznej kolizji z nerwami, bez istotnej stenozy kanału kręgowego. Na poziomie L4/L5 - tylna protruzja krążka międzykręgowego wpuklająca się do światła kanału kręgowego na głębokość do 5mm, z drobnym uszkodzeniem pierścienia włóknistego, bez jednoznacznej kolizji z nerwami, możliwa kolizja ułożeniowa korzeni lewego nerwu L5 na poziomie przewężonego zachyłka korzeniowego; bez istotnej stenozy kanału kręgowego, zwyrodnieniowa stenoza względna. Na poziomie L5/S1- tylna protruzja krążka międzykręgowego wpuklająca się do światła kanału kręgowego na głębokość do 7mm, z lewostronną lateralizacją bez jednoznacznej kolizji z nerwami, możliwa co najwyżej kolizja ułożeniowa z korzeniami lewego nerwu S1, bez istotnej stenozy kanału kręgowego, zwyrodnieniowa stenoza względna. Stożek końcowy położony na poziomie Th12, sygnał stożka w normie. Mięśnie przykręgosłupowe z cechami częściowego przewlekłego zaniku w warstwie głębokiej w odcinku L3-S2. Wnioski: Wielopoziomowa dyskopatia w odcinku L/S bez jednoznacznej kolizji ze strukturami nerwowymi, przy zgodności z objawami klinicznymi możliwe kolizje ułożeniowe z korzeniami lewych nerwów L5 i S1 – wskazana korelacja kliniczna. Pozdrawiam

Wnioski: Wielopoziomowa dyskopatia w odcinku L/S bez jednoznacznej kolizji ze strukturami nerwowymi, przy zgodności z objawami klinicznymi możliwe kolizje ułożeniowe z korzeniami lewych nerwów L5 i S1 – wskazana korelacja kliniczna - mogę napisać jedynie to, co zawarto we wnioskach.
Niezbędne jest zestawienie wyniku badania MR z obrazem klinicznym pacjenta.