Co oznacza dyskopatia Th11/12 z możliwą kolizją ułożeniową z lewym korzeniem Th12?

Dzień dobry, Właśnie otrzymałem opis wykonanego rezonansu magnetycznego. ok miesiac temu zaczałem odczuwac dolegliwosci bólowe kręgosłupa wraz z promieniowaniem do uda i łydki. pomimo leczenia farmakologicznego ból troche się zmienił natomiast nadal jest. Poniżej opis badania: Wykonano badanie MR odc. lędźwiowego kręgosłupa w sekwencjach TSE T1, TSE T2 i STIR przeglądowe, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 i 4mm. Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zniesiona. Trzony kręgów lędźwiowych prawidłowej wysokości i sygnale. Wielopoziomowe rozwojowe guzki Schmorla pod blaszkami granicznymi trzonów Th11-L3 ze sklinowaceniem trzonu Th12 - cechy przebytej ch. Scheuermanna. Drobne zaostrzenia przednich (L1-L5) i tylnych (L5-S1) krawędzi trzonów. Odczyny zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych L3/4 i L4/5 bardziej nasilone po stronie lewej. Pogrubienie więzadeł żółtych na poziomach L4/5 i L5/S1 po stronie prawej. Dehydratacja obniżonych krążków międzykręgowych Th11/12 i L5/S1. Na poziomie L5/S1 tylna przyśrodkowo-lewoboczna ekstruzja tarczy międzykręgowej o wym. 10x10x7mm wypełnia lewy zachyłek boczny, uciska przemieszczony grzbietowo pogrubiały lewy korzeń S1 - cechy kolizji. Prawy korzeń S1 i nerwy rdzeniowe L5 bez obrazu kolizji. Worek oponowy uciśnięty w części lewobocznej (wym. AP wolnego światła kanału kręgowego w normie, wym. czołowy zmniejszony do 13mm). Na poziomie Th11/12 szerokołukowe tylne przyśrodkowo-lewoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej o głębokości ok. 3,5mm dokanałowo ugina worek oponowy w części przedniej i przylega do lewego korzenia Th12 - możliwa kolizja ułożeniowa. Torbiel okołokorzeniowa śr. 6mm w lewym otworze międzykręgowym Th11/12. Wym. AP zmniejszony do 11mm - względna wtórna stenoza. Wysokość i sygnał pozostałych krążków międzykręgowych w granicach normy. Stożek rdzenia położony nisko na poziomie L2/3, nie wykazuje zmian. Obramowania kostne kanału kręgowego w granicach normy. Wnioski: dyskopatia na poziomie L5/S1 uciska pogrubiały lewy korzeń S1 - wskazana pilna konsultacja neurochirurgiczna. Dyskopatia Th11/12 z możliwą kolizją ułożeniową z lewym korzeniem Th12. Cechy przebytej ch. Scheuermanna. Mężczyzna lat 39

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta pilnie u neurochirurga i ustalenie dalszego postepowania