Co oznacza wynik MR 59-latka?

Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonano w sekwencjach FRFSE, FSE, w obrazach T1, T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Tendencja do lumbalizacji S1 z wąską tarczą międzykręgową między S1 a S2. Wielopoziomowa dyskopatia. Na wysokości L2/L3 wypuklina tylna dwuboczna modelująca symetrycznie przednią ścianę worka opony twardej na prawo i na lewo od linii pośrodkowej. Na poziomie L3/L4 uwypuklina dokanałowa modeluje przednią ścianę worka opony twardej w nieco większym stopniu na prawo od linii pośrodkowej, a także nieznacznie uciska na prawy korzonek nerwowy w zachyłku bocznym. Podobna większa przepuklina dokanałowa centralno- prawoboczna na poziomie L4/L5 również uciska na przednio- prawoboczną ścianę worka opony twardej oraz na prawy korzonek w zachyłku bocznym i z towarzyszącymi osteofitami zwęża wejście do prawego otworu międzykręgowego. Widoczna na wysokości L5/S1 przepuklina dokanałowa centralno- lewoboczna modeluje przednio- lewoboczną ścianę worka opony twardej uciska na lewy korzonek nerwowy w zachyłku bocznym oraz zwęża wejście do lewego otworu międzykręgowego. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych i uwypukliny dotrzonowe w trzonach Th11 i Th12. Chwilami mam problem z chodzeniem .

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u lekarza neurochirurga, po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić dalsze postępowanie.