Badanie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Opis badania - wykonano badanie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w sekwencjach SE T1, FSE T2 i STIR przeglądowe w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w warstwach o grubości 4 mm. Spłycenie fizjologicznej lordozy. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci odwodnienia i niewielkiego przewężenia tarczy międzykręgowej na poziomie L5/S1, odwodnienia krążka w segmencie L4/L5 i L2/L3, wyciągnięć kostnych na krawędziach trzonów kręgów oraz podchrzęstnej sklerotyzacji w stawach międzykręgowych. Ogniskowa przebudowa obrzękowo-tłuszczowa części trzonu kręgu L4 - również w przebiegu zmian zwyrodnieniowych wg Modica typu 1 i 2. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1. Na poziomie L4/L5 niewielkiego stopnia uwypuklenia grzbietowej części tarczy międzykręgowej w obręb kanału kręgowego (bulging) na głębokość ok. 2 mm, z niewielkim uciskiem na worek oponowy, z przewężeniem otworów międzykręgowch, bardziej po stronie prawej, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. na poziomie L5/S1 szerokołukowa, tylno-lewoboczna protruzja w obrębie kanału kręgowego i w lewy otwór międzykręgowy, na głębokość do 3-4 mm, ze szczeliną pęknięcia w pierścieniu włóknistym w grzbietowo-lewobocznej części krążka, z uciskiem na worek oponowy i przewężeniem lewego otworu międzykręgowego, w przyleganiu do lewego nerwu L5 w obrębie otworu międzykręgowego - możliwość kolizji ułożeniowej. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 16-20 mm (prawidłowy). Wn. protruzja jądra miażdżystego na poziomie L5/S1.

Witam!
Przedstawiony wynik sugeruje liczne zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii. Zmiany są dość nasilone i mogą powodować znaczne objawy bólowe. Badanie oczywiście należy rozpatrywać wraz z wywiadem oraz badaniem fizykalnym, co daje pełny obraz kliniczny. Opisane zmiany są dość nasilone i leczenie zachowawcze (leki przeciwbólowe i miorelaksacyjne oraz rehabilitacja) może okazać się niewystarczające i w takiej sytuacji należy rozważyć ewentualne leczenie operacyjne. Wynik należy skonsultować z ortopedą lub neurochirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!