Proszę o zinterpretowanie mojego wyniku badań rezonansu kręgosłupa lędźwiowego
Witam, mam na imię Agnieszka, mam 29 lat i problemy ze zdrowiem, a mianowicie z kręgosłupem. Robiłam rezonans i mam wyniki, ale każdy mówi inaczej, a ja wpadam w większą jeszcze depresję, ponieważ nie wiem, co robić. Proszę o pomoc. Oto mój wynik rezonansu: spłycenie fizjologicznej lordozy w górnym odcinku. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci odwodnienia tarczy międzykręgowej na poziomie L5/S1. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1. Na poziomach L2/L3 i L3/L4 uwypuklenie krążków o typie bulging w przednią część kanału kręgowego na głębokość do 3 mm, z niewielkim uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na poziomach L4/L5 uwypuklenie krążka o typie bulging w przednią część kanału kręgowego na głębokość do 4 mm z niewielkim uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 uwypuklenie krążka o typie bulging w przednia część kanału kręgowego, z cechami lewobocznej lateralizacji na głębokość do 5 mm, z uciskiem na worek oponowy, w przyleganiu do lewego korzenia nerwu rdzeniowego L5 - nie można wykluczyć kolizji ułożeniowej. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi ok. 16-18 mm. Bardzo proszę o jakakolwiek pomoc, zależy mi na tym bardzo. Czy to da się wyleczyć jakoś bez operacji, czy konieczna jest operacja. Pozdrawiam, Agnieszka

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie napisała Pani nic o objawach, czy zmianom obserwowanym w rezonansie towarzyszy zespół bólowy? Zasadniczo diagnostyką i leczeniem dyskopatii lędźwiowej zajmują się lekarze neurolodzy lub neurochirurdzy. Zalecałabym, aby udała się Pani na konsultację do lekarza neurochirurga, który po osobistym zbadaniu Pani i analizie historii choroby, zaleci dalsze postępowanie - ewentualne pogłębienie diagnostyki, zastosuje farmakoterapię lub podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.