Proszę o zinterpretowanie mojego wyniku badań rezonansu kręgosłupa lędźwiowego

Witam, mam na imię Agnieszka, mam 29 lat i problemy ze zdrowiem, a mianowicie z kręgosłupem. Robiłam rezonans i mam wyniki, ale każdy mówi inaczej, a ja wpadam w większą jeszcze depresję, ponieważ nie wiem, co robić. Proszę o pomoc. Oto mój wynik rezonansu: spłycenie fizjologicznej lordozy w górnym odcinku. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci odwodnienia tarczy międzykręgowej na poziomie L5/S1. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1. Na poziomach L2/L3 i L3/L4 uwypuklenie krążków o typie bulging w przednią część kanału kręgowego na głębokość do 3 mm, z niewielkim uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na poziomach L4/L5 uwypuklenie krążka o typie bulging w przednią część kanału kręgowego na głębokość do 4 mm z niewielkim uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na poziomie L5/S1 uwypuklenie krążka o typie bulging w przednia część kanału kręgowego, z cechami lewobocznej lateralizacji na głębokość do 5 mm, z uciskiem na worek oponowy, w przyleganiu do lewego korzenia nerwu rdzeniowego L5 - nie można wykluczyć kolizji ułożeniowej. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi ok. 16-18 mm. Bardzo proszę o jakakolwiek pomoc, zależy mi na tym bardzo. Czy to da się wyleczyć jakoś bez operacji, czy konieczna jest operacja. Pozdrawiam, Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani nic o objawach, czy zmianom obserwowanym w rezonansie towarzyszy zespół bólowy? Zasadniczo diagnostyką i leczeniem dyskopatii lędźwiowej zajmują się lekarze neurolodzy lub neurochirurdzy. Zalecałabym, aby udała się Pani na konsultację do lekarza neurochirurga, który po osobistym zbadaniu Pani i analizie historii choroby, zaleci dalsze postępowanie - ewentualne pogłębienie diagnostyki, zastosuje farmakoterapię lub podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.