Proszę o interpretację wyników badania MR kręgosłupa lędźwiowego.

Witam! Moja mama ma 44 lata, odczuwa bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, promieniujące w kierunku obydwu kończyn, jakiś czas temu wykonała badania MR kręgosłupa lędźwiowego. Bardzo proszę o interpretację wyników badania. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego uwidoczniło zniesienie lordozy lędźwiowej. Ześlizg tylny L5-przemieszczenie tego trzonu ku tyłowi o ok. 5 mm. Na tym poziomie uwidoczniono okrężną wypuklinę typu "bulging", która zwęża oba otwory m/kręgowego, szczególnie lewy z możliwością kolizji z korzeniami nerwu rdzeniowego. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi ok. 16 mm. Na poziomie przestrzeni m/kręgowej L4/L5 oraz L3/L4 uwidoczniono okrężne wypukliny typu "bulging”, które w niewielkim stopniu modelują worek oponowy, zwężając oba otwory m/kręgowe z mniejszą możliwością kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tych poziomach wynosi ok. 16 mm. Na wszystkich trzech opisanych poziomach widoczny jest wysięk w stawach m/wyrostkowych. Cech zwyrodnienia tłuszczowego sąsiadujących części trzonu L5/S1. dehydratacja krążków m/kręgowych w odc. L3-S1 z obniżeniem wysokości krążka L5/S1. Stożek końcowy rdzenia położony na wysokości L1. Szerokość obramowań kostnych kanału kręgowego w pozostałym odcinku lędźwiowym w granicach normy. Jakie leczenie w tym przypadku jest wskazane? Czy operacja może być konieczna?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa wyjaśniło w pełni przyczynę dolegliwości odczuwanych przez pacjentkę. Przedstawiło ono zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych z ich uwypukleniem (pot. wypadnięcie dysków), które uciskają na korzenie nerwowe, powodując objawy rwy kulszowej (bóle promieniujące do kończyn dolnych) i bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dodatkowo stwierdza się stan zapalny stawów kręgosłupa.

Leczenie jest jak najbardziej konieczne. Jednak decyzja na temat sposobu leczenia (zachowawcze czy operacyjne) zależy od wielu czynników, tj. nasilenie i rodzaj objawów, obraz radiologiczny, obraz kliniczny. Dlatego też nie mogę prokurować w jaki sposób będzie leczona ta konkretna pacjentka. Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego. Na pewno konieczna będzie konsultacja i opieka specjalisty: neurochirurga lub ortopedy w ośrodku zajmującym się tego typu schorzeniami kręgosłupa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.