Co znaczy, że prawidłowy stożek końcowy rdzenia kręgowego jest położony na poziomie L1?

Spłycenie fizjologicznej lordozy lędŸwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzeń na krawędziach trzonów, odwodnienia i obniżenia wysokoœci tarcz międzykręgowych, L4/L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych. Wymiar strzałkowy œwiatła kanału kręgowego w granicach normy. Na poziomie L4/L5 widoczna tylno-lewoboczna protruzja jšdra miażdżystego, do kanału kręgowego na głębokoœć około 5mm, z uciskiem na korzenie lewego nerwu rdzeniowego L5- kolizja. Na poziomie L5/S1 uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging, do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych na ok. 2mm, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Prawidłowy stożek końcowy rdzenia kręgowego jest położony na poziomie L1.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Pana wyniki wskazują na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wyniki takich badań zawsze należy oceniać w kontekście stanu klinicznego pacjenta, dlatego niezbędna jest wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego w wyznaczonym terminie.