Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Mężczyzna, 36 lat. Kręgozmyk ku przodowi na poziomie L5-S1 na szerokości 6,6 mm. Znacznego stopnia stenoza otworu międzykręgowego na tym poziomie po stronie prawej. Uwypuklenie krążka L3-L4 oraz L5-S1 z uciskiem ściany przedniej worka oponowego. Wpuklenie się tych krążków do otworu międzykręgowego po stronie lewej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawie międzykręgowym oraz przerost więzadła żółtego na poziomie L4-L5 po stronie lewej bez cech stenozy kanału kręgowego. Stożek rdzenia bez zmian.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opis wyniku badania rezonansu magnetycznego wskazuje, że pomiędzy odcinkiem lędźwiowym a krzyżowym kręgosłupa występuje u Pana kręgozmyk. W warunkach prawidłowych kręgi ustawiają się w jednej osi - u Pana kręgi lędźwiowe przesuwają się do przodu względem kości krzyżowej (jest to właśnie tzw. kręgozmyk), zwężając kanał kręgowy. Zwężenie to (tzw. stenoza) jest dodatkowo zwiększone przez wpuklające się do światła kanału krążki międzykręgowe (potocznie - dyski). Ponadto w obrębie kręgosłupa występują zmiany zwyrodnieniowe.

Zwężenie kanału kręgowego powoduje ucisk na znajdujący się się tam worek oponowy, korzenie nerwowe i naczynia krwionośne dostarczające krwi włóknom nerwowym. Może być to przyczyną występowania dolegliwości takich jak bóle w obrębie kręgosłupa, pośladków i kończyn dolnych, zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej.

Pozdrawiam.