Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Dzień dobry! Od ponad dwóch miesięcy bolała mnie prawa noga na wysokości pośladka. Gdy ból się nasilił, zgłosiłem się do lekarza ortopedy, który na początkowym badaniu zdiagnozował rwę kulszową i/lub dyskopatię. Dostałem skierowanie na zabiegi prądami DD, laserem (odcinka lędźwiowego kręgosłupa) oraz ćwiczenia z rehabilitantem. Ból promieniował do uda i nawet niżej. Ćwiczenia mi zdecydowanie pomogły i zredukowały ból. Nadal jednak „czuję nogę”. Nie mam też odruchu w prawej pięcie.

Zrobiłem rezonans kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Oto wynik: Nieco spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa (w pozycji leżącej). Dyskretny tylny kręgozmyk/niestabilność więzadłowa na poziomie L5-S1. Cechy dehydratacji i niewielkiego obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1. Wypuklina tylna centralno-lewoboczna krążka międzykręgowego L4-L5 powodująca uciska na worek oponowy i korzeń nerwu L5 w kanale kręgowym po stronie lewej. Przepuklina tylna centralno-prawoboczna krążka międzykręgowego L5-S1 wypełniająca zachyłek boczny po stronie prawej i wpuklająca się do otworu międzykręgowego, powodująca ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwów L5 i S1 po stronie prawej. Pozostałe krążki międzykręgowe bez uchwytnych wypuklin. Zachowana rezerwa płynowa wewnątrzkanałowa. Trzony kręgów o zachowanej wysokości, bez złamań kompresyjnych i patologicznych zmian ogniskowych. Stożek końcowy rdzenia bez zmian ogniskowych. Proszę o interpretację wyniku.

Najistotniejszą patologią w zakresie kręgosłupa, dającą właśnie takie objawy jak Pan opisuje to:
Wypuklina (czyli przepuklina jądra miażdżystego) tylna centralno-lewoboczna krążka międzykręgowego L4-L5 powodująca uciska na worek oponowy i korzeń nerwu L5 w kanale kręgowym po stronie lewej (co może w przyszłości dawać dolegliwości w zakresie lewej kończyny dolnej). Przepuklina tylna centralno-prawoboczna krążka międzykręgowego L5-S1 wypełniająca zachyłek boczny po stronie prawej i wpuklająca się do otworu międzykręgowego, powodująca ucisk na worek oponowy oraz korzenie nerwów L5 i S1 po stronie prawej.
Właśnie ucisk na korzenie nerwów L5 i S1 po stronie prawej dają dolegliwości pod postacią rwy kulszowej, zaburzeń w objawach neurologicznych. Jeśli jednak dolegliwości będą się powtarzały, nie będą reagowały na leczenie zachowawcze (farmaceutyki, rehabilitacja) to być może konieczne będzie leczenie operacyjne. Dlatego radziłbym jeszcze w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem. Dolegliwości neurologiczne w połączeniu z obrazem ucisku na korzenie nerwowe w rezonansie magnetycznym kręgosłupa są wskazaniami do leczenia operacyjnego.