Interpretacja wyników rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Witam! Mam 56 lat. W wrześniu zeszłego roku za dużo dźwigałam i miałam przeciążenie barku lewego - rehabilitacja pomogła. W grudniu zeszłego roku i marcu tego roku miałam zapalenie korzonków nerwowych. W październiku tego roku koszmarną rwę kulszową promieniująca do prawej nogi. Kręgosłup pobolewa mnie do dziś. Pozostało też lekkie zdrętwienie po zewnętrznej stronie prawej łydki i zdrętwienie połowy prawej stopy po prawej stronie. RTG wykazał tylko lekkie prawostronne skrzywienie oraz zniesioną lordozę lędźwiową poza tym w normie. Odebrałam właśnie wyniki rezonansu magnetycznego i wygląda to fatalnie. A może tylko tak mi się wydaje? Proszę o opinię.

Opis badania. Zachowana lordoza lędźwiowa. Trzony kręgowe o zachowanej wysokości, bez złamań kompresyjnych i patologicznych zmian ogniskowych. Drobne osteofity na krawędziach trzonów kręgów. Cechy częściowej dehydratacji krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1, Szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego L2-L3 z obustronną lateralizacją (większą w stronę lewą), wypuklająca się do lewego otworu międzykręgowego, powodująca modelowanie worka oponowego. Szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego L3-L4 z obustronną lateralizacją (z przewagą w stronę lewą), powodująca modelowanie worka oponowego. Szerokopodstawna wypuklina tylna krążka międzykręgowego L4-L5 z obustronną lateralizacją, powodująca modelowanie worka oponowego. Wypuklina tylna centralna krążka międzykręgowego L5-S1 powodująca modelowanie worka oponowego. Zmiany zwyrodnieniowe/przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na Poziomach L4-L5 i L5-S1. Stożek końcowy rdzenia bez zmian ogniskowych. Drobna torbiel okołokorzeniowa wokół korzenia nerwu S1 po stronie prawej. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Na podstawie samego zdjęcia bardzo trudno ocenić tkanki otaczające kości, z tego powodu zostało wykonane badanie metodą rezonansu magnetycznego, który dokładnie obrazuje wszystkie struktury. Rzeczywiście opis badania wskazuje na istotną patologię, która zdecydowanie może odpowiadać za silne dolegliwości bólowe z obrębie okolicy kręgosłupa lędźwiowego promieniujące do kończyn dolnych. Przyczyną objawów są zmiany które modelują worek oponowy, w którym znajduje się rdzeń kręgowy.
Na pocieszenie badanie wykluczyło obecność złamań kręgów czy obecność w nich guzów czy zmian przerzutowych.
Z pewnością konieczna będzie wizyta u neurologa, oraz wdrożenie rehabilitacji. W zależności od obecności objawów neurologicznych być może wskazana będzie również konsultacja neurochirurgiczna.

Pozdrawiam