Czy ten piekący ból jest oznaką regeneracji?

Po operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa lędżwiowego L4 L5 po 4 dniach powróciły piekące bóle nogi od pośladka w dół ale tylko podczas chodzenia. Ustąpił natomiast niedowład stopy i o mięśni ud i łydek. Czy ten piekący ból jest oznaką regeneracji nerwów, które były długo uciśnię te czy są oznaką nawrót choroby.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

od operacji minęło zbyt mało czasu, by wyrokować na jej temat. Sensacje czuciowe, zwane parestezjami, mogą występować zarówno w sytuacji gdy nerw jest uszkodzony/uciśnięty, jak również w procesie regeneracji. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy nerw pozostawał uciśnięty przez długi czas. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Po operacji dysektomii należy dać organizmowi czas na zregenerowanie się – parestezje mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy po operacji, by z czasem ustąpić. W procesie rekonwalescencji bardzo istotna jest zmiana nawyków pacjenta (jeżeli przepukliny były skutkiem zaniedbań kręgosłupa w postaci np. zbyt małej aktywności fizycznej, nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów czy nadmiernego obciążania kręgosłupa) oraz fizjoterapia. Więcej o operacjach kręgosłupa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Proszę pamiętać, że należy liczyć się z nawrotem choroby – często jest ona skutkiem wspomnianych wyżej zaniedbań względem kręgosłupa. Niekiedy jednak ból wynikający z ucisku na korzenie może być skutkiem pojawienia się masywnej blizny w miejscu poddanemu zabiegowi. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/blizna-po-operacji-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.