Blizna po operacji kręgosłupa

Witam, czy blizna pooperacyjna otaczająca worek oponowy i korzenie nerwowe (z opisu MR) po operacji laminektomii, discektomii i stabilizacji śrubami L5-S1 występuje zawsze, czy zawsze przylega do opony i korzeni i czy może to być przyczyną utrzymującego się bólu mimo że od operacji minęło ponad 3 mies? Co oznacza, że blizna ulega wzmocnieniu po dożylnym podaniu konrastu? Czy zmiany wg Modica występują zawsze po wstawieniu implantu dysku i czy z czasem się cofają? z góry dziękuję za odp
ponad rok temu

Blizna oczywiście po tego typu zabiegu występuje (jak po każdej operacji), ale może mieć różny zasięg. Czasami zbyt duża blizna może niestety zaburzać stosunki anatomicznie uciskając na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy powodując dolegliwości bólowe po przeprowadzonej mimo wszystko prawidłowo operacji na kręgosłupie. To, że blizna uległa wzmocnieniu po podaniu kontrastu oznacza, że jest świeża i nadmiernie ukrwiona. Raczej bóle powinny po 3 miesiącach po tego typu operacji znacznie się zmniejszyć, a nie utrzymywać. Zmiany wg Modica widoczne w MR kręgosłupa występują niezależnie od przeprowadzonej operacji i określają tylko typy zwyrodnienia kręgosłupa. Radzę wybrać się na kontrolną konsultację do ośrodka, w którym dokonano zabiegu.