Czy muszę mieć operację kręgosłupa w tej sytuacji?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie kręgosłupa odcinku L5 S1. Czy jeżeli dysk jest cały czarny i nie ma w nim płynu, to należy to operować i wstawiać implant. Proszę o rade. Mieszkam za granica i nie wiem co robić ortopeda każe operować a neurochirurg twierdzi ze nie ma konieczności. Dodam też, że jestem już po operacji na przepukline w tym miejscu. Ból nadal jest w plecach i straszne dretwienie nogi to takiego stopnia że czasami ucieka mi podczas chodzenie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

taki obraz krążka międzykręgowego na zdjęciu, potocznie nazywany „czarnym dyskiem”, oznacza jego dehydratację. Jest to utrata płynu przez krążek międzykręgowy – to prowadzi do degeneracji tej struktury, czyli utraty elastyczności i pierwotnych właściwości dysku. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych. W konsekwencji dochodzi do kolejnych uszkodzeń – np. pęknięcia pierścienia włóknistego, który jest zewnętrzną otoczką dysku, co powoduje tzw. przepuklinę. Wysunięty poza kręgi dysk może uciskać struktury nerwowe, a tym samym powodować ból i w skrajnych przypadkach – niedowłady lub nawet paraliż. Szerzej o operacjach kręgosłupa w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Zazwyczaj leczenie chorób kręgosłupa ma charakter zachowawczy, zaś operacja jest ostatecznością. Z kolei reoperacja niestety jest częstym zjawiskiem – usunięcie uwypuklonego fragmentu dysku nie oznacza, że przepuklina na tym samym poziomie nie pojawi się więcej. Niekiedy również dolegliwości powoduje blizna pooperacyjna, uciskające korzenie. Operację rozważa się, gdy zostaną wyczerpane inne możliwości leczenia lub gdy choroba stwarza zagrożenie życia czy trwałego uszczerbku na zdrowiu (kalectwa).

Trudno odnosić się do odmiennych stanowisk obu specjalistów, ponieważ do tego konieczny jest wgląd w wyniki badań. Jeżeli jest ryzyko niedowładu, kolejna operacja może być koniecznością, w przeciwnym wypadku należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia komplikacji w postaci masywnej blizny pooperacyjnej, która zamiast usunąć dolegliwości zaostrzy Pani stan.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury materiału dotyczącego leczenia chorób kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schorzen-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.