Jak mam rozumieć takie wyniki badania?

witam serdecznie,dostalem wyniki prosze o pomoc. DANE KLINICZNE: podejrzenie dyskopatOPIS: Spłycona lordoza lędźwiowa . Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego L5/S1 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2-zależnych (odwodnienie) oraz obniżeniem wysokości krążka . Na poziomie L5/S1 tylna centralna przepuklina krążka wpuklająca się na 4mm , bez wpływu na struktury nerwowe. Towarzyszące drobne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach sąsiadujących trzonów. Poza tym wysokość i sygnał trzonów kręgów lędźwiowych i pozostałych krążków m/k odcinka lędźwiowego w normie. Stożek rdzenia, nici ogona końskiego bez zmian ogniskowych. pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania wskazuje na dyskopatię, czyli chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Dyski to pierścienie znajdujące się między kręgami, a ich funkcja polega na amortyzacji, a tym samym na ochronie kręgosłupa przed przeciążeniami. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-zwyrodnieniowa-kregoslupa.

W wyniku zwyrodnień czy wypadków różnego rodzaju może dojść do przepukliny, czyli wysunięcia się dysku spomiędzy kręgów. To powoduje utratę stabilności kręgosłupa i dalsze zmiany patologiczne, skutkujące bólem. O dehydratacji dysku może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

W opisie badania widoczna jest przepuklina odcinka lędźwiowego, która jednak nie powoduje ucisku struktur nerwowych, więc nie powinna powodować dotkliwego bólu, nie grozi także zaburzeniami czucia czy niedowładem. Na pewno jednak wymaga leczenia – zazwyczaj jest to leczenie zachowawcze, gdyż operacyjne usuwanie przepuklin ma miejsce wówczas gdy zawiodą pozostałe metody leczenie. Szerzej o chorobie w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Proszę skonsultować się z lekarzem, który Pana skierował na badania – być może konieczne będzie poszerzenie diagnostyki, a w dalszej kolejności leczenie zgodne z dolegliwościami, czyli fizjoterapia i ewentualnie leczenie farmakologiczne. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schorzen-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.