Co oznacza taki opis badania MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa?

Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonano w sekwencjach SE i FSE w obrazach T1 i T2 zależnych i w sekwencji STIR. Przekroje osiowe i strzałkowe. W badaniu MR stwierdza się: - na poziomie L4/5 dehydratację i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego z okrężną wypuklinę krążka międzykręgowego zwężającą kanał kręgowy oraz obustronnie zwężającą otwory międzykręgowe bez ucisku na korzenie nerwowe L4, z przebudową okołoblaszkową typ II w skali Modick - na poziomie L5/S1 dehydratację i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego z okrężną pjm zwężającą kanał kręgowy w konflikcie z korzeniami nerwowymi S1 oraz obustronnie zwężającą otwory międzykręgowe wraz z wtórnymi zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi krawędzi trzonów kręgów i w stawach międzykręgowych z uciskiem na korzenie nerwowe L5, z nierównym zarysem blaszek granicznych z przebudową okołoblaszkową typ II w skali Modick - pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm - poza tym kanał kręgowy oraz pozostałe otwory międzykręgowe bez cech stenozy - lordoza lędźwiowa zachowana - rdzeń kręgowy i stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie MRI pokazuje dehydratację na kilku poziomach odcinka lędźwiowego kręgosłupa – L4/L5 i L5/S1. Dehydratacja to pojęcie oznaczające degradację znajdujących się między kręgami krążków międzykręgowych, potocznie zwanych dyskami. Gdy wskutek jakiejś kontuzji bądź zwyrodnienia krążek wysuwa się spomiędzy kręgów, może przy okazji dojść do utraty jego pierwotnej formy, co w konsekwencji prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

Ponieważ na poziomie L5/S1 wysunięty krążek międzykręgowy uciska korzenie nerwowe, może to być przyczyną pojawienia się niekiedy dotkliwych dolegliwości bólowych. Temu towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe, o których może Pani przeczytać w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Wynik badań obrazowych powinien zostać skonsultowany z objawami klinicznymi pacjenta, w przeciwnym wypadku trudno o prawidłową interpretację, stąd też sugeruję niezwłoczną wizytę u specjalisty.

O leczeniu schorzeń kręgosłupa może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kregoslupa-ledzwiowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.