Co oznacza opis badania kręgosłupa u 45-latka?

Witam. Opis badania, bać się? Pozostałe krążki międzykręgowe bez cech dehydratacji o zachowanej wysokości. Na poziomie L5/S1 centralna przepuklina krążka międzykręgowego wielkości ok. 6mm w wym AP uciska pośrodkowo na worek opony twardej, nieco modeluje też tor przebiegu prawego korzenia nerwowego w zachyłku bocznym kanału kręgowego. Zmiany typu Modic II. Na pozostałych poziomach nie uwidoczniono przepuklin krążków międzykręgowych, ani cech ucisku na struktury wewnątrzkanałowe i korzenie nerwowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis MRI wskazuje na przepuklinę krążka międzykręgowego, która może być wynikiem np. urazu. Oznacza to, że znajdujący się pomiędzy kręgami dysk wysunął się spomiędzy nich (oczywiście jest to stan patologiczny), co wpływa bezpośrednio na sąsiadujące struktury nerwowe oraz worek oponowy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia.

Zakładam, że z uwagi na to, że dysk może drażnić korzenie, odczuwa Pan dotkliwy ból, bo najczęściej jest to przyczyną zgłaszania się na badanie na tym etapie choroby. Zmiany typu Modic 2 oznaczają stłuszczenie szpiku kostnego, do czego dochodzi wskutek przewlekłej przepukliny czy długo trwających zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych.

Choć przepuklina dysku jest poważnym schorzeniem, to w rzeczywistości cierpi na nią wiele osób, w różnym wieku, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Nierzadko schorzenie wychodzi na jaw, gdy ból chorego stając nie nieznośny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Leczenie zależne jest zarówno od zaawansowania choroby, jak i nasilenia dolegliwości, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza. Najczęściej jest to leczenie zachowawcze obejmujące farmakoterapię oraz fizjoterapię. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.