Co oznacza ten opis badania kręgosłupa u 27-latka?

Witam chciałabym się dowiedzieć czy wyniki badań kręgosłupa to coś poważnego i co oznaczają? Kyfotyzacja w pozycji badania. Na poz. C2/3-lewa t.kregowa wypukła się do otworu mk z przyleganiem do korzenia C3. Na poz.C4/5 duża centralna przepuklina z prawostronną lateralizacją krążka Mk , znosi przednia rezerwę plynowa rdzenia kręgowego z znacznym jego modelowaniem (worek oponowy PA 7mm ). Na poz. C5/6 centralno - lewoboczna przepuklina krążka Mk , znosi przednia rezerwę plynowa rdzenia kręgowego z jego niewielkim lewobocznym modelowaniem (worek oponowy PA 7 mm) Prawy otwór Mk zwężony przez zmiany zwyrodnieniowe Na poz. C6/7 zmiany zwyrodnieniowe zawężają otwory Mk dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania wskazuje na zmiany dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego – wypukliny i przepukliny, które opisuje badanie MRI, powodują ucisk na korzenie nerwowe, co może być źródłem dotkliwego bólu, a nawet zaburzeń czucia, zwanych parestezjami, w obrębie kończyn górnych.

O przepuklinie kręgosłupa przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Oczywiście interpretacji badania obrazowego kręgosłupa należy dokonywać w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości czy historię chorób i czas ich trwania, niemniej nieodzowne wydaje się rozpoczęcie leczenia – farmakologicznego oraz fizjoterapii.

W razie gdyby te metody zachowawcze zawiodły, niewykluczone, że wskazane będą konsultacje neurochirurgiczne w kierunku oceny konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, mającego na celu usunięcie przepukliny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.