Co oznacza wynik rezonansu przy bólach głowy?

Witam. Jestem 53l kobietą, mam silne bóle głowy oraz kręgosłupa szyjnego i lędzwiowego. Rezonans wykazał zwyrodnienie i na poz. C3-C4 niewielka wypuklinakrążków mk. , z modelowaniem worka oponowego.Na poz. C4-C5 , C5-C6 ,i C6-C7uogólnione wypukliny krażków mk. ,z modelowaniem worka oponowego i obustronnym modelowaniem korzeni n. Ograniczona rezerwa płynowa rdzenia. Kanał krążkowy zwężony do 10mm w wym. strzałkowym. Rezonans kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego Obniżenie wysokości i sygnału krążków mk na poziomach L2-S1 Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią nierówności blaszek granicznych podchrzęstnej przebudowy trzonów kręgowych oraz osteofitozt krawędziwej. Na poziomie L2-L3 dalekolewoboczna,dootworowa przepuklina krążka m-k modeluje korzeń nerwowy. Na poziomie L3-L4 lewoboczna przepuklina krążka mk zwęża zachyłek i otrzór m-k , z modelowaniem korzenia. Na poziomie L4-L5 centralno-prawoboczna przepuklina krążka mk zwęża zachyłki kanału kręgowego i otworu m-k , zwłaszcza prawy z modelowaniem korzeni , głównie prawego. Osteofity z bocznych krawędzi trzonów wpuklają się do prawego otworu m-k , dochodząc do korzenia .Stenozę kanału kręgowego i zachyłków nasilają zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze w stawach mk i pogrubiałe wiązadła żółte, głównie na poziomie L4-L5. Torbiel na poziomie S2 , 6mm Proszę o poradę i z góry dziękuję :)

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane dość rozległe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego. Warto zaznaczyć, że dość często obserwuje się rozbieżność między opisywanymi zmianami, a stanem klinicznym. Zelży to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Zespół bólowy kręgosłupa jest bardzo złożonym problemem. Jedną z głównych jego przyczyn są zmiany zwyrodnieniowe i choroba krążka międzykręgowego. Pani leczeniem powinien zająć się lekarz neurolog. Oprócz leczenia farmakologicznego, duże znaczenie mają fizjoterapia, dbanie o prawidłowe nawyki posturalne i regularny wysiłek fizyczny (w szczególności polecane są odpowiednie ćwiczenia ułożone przez fizjoterapeutę).