Czy w tym przypadku operacja jest koniecznością?

OPIS BADANIABadanie MR kręgosłupa L/S, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-, T2-zal, T2-tirm, T2-spc w dwóch płaszczyznachwykazało:-najniżej położony krążek m-k przyjęto za L5-S1, nie można wykluczyć budowy przejściowej pogranicza L/S?-lordoza lędźwiowa zachowana-zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach m-k, głównie w dolnej części odcinka Lkręgosłupa, S1;-krążek m-k L5-S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci częściowego obniżenia sygnału i obniżeniawysokości;-tylna wypuklina krążka m-k L3-4 z dyskretną modelacją worka oponowego i z zaznaczonym przewężeniemprawego otworu m-k;-centralna wypuklina krążka m-k L4-5 z modelacją worka oponowego i zaznaczonym przewężeniem otworów m-k-centralna prawoboczna wypuklina krążka m-k L5-S1 z modelacją worka oponowego; ze zwężeniem prawegozachyłka bocznego i otworu m-k po tej stronie, z możliwym konfliktem z korzeniem nerwowym-poziome ustawienie kości krzyżowej;-stożek końcowy rdzenia kręgowego bez widocznych zmian-w trzonie L1 ognisko mogące odpowiadać naczyniaki? Sr.ok.14mm. Czy operacja jest koniecznością? Co z tym naczyniakiem przed rokiem był mniejszy, a dolegliwości kręgosłupowe nie dają normalnie funkcjonować. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, manifestujące się dehydratacją krążków międzykręgowych, a co za tym idzie – uciskiem na worek oponowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

W przypadku chorób zwyrodnieniowych, w tym dyskopatii, uszkodzeniu ulega dysk lub kilka dysków, które z powodu ucisku tracą swój pierwotny kształt i funkcję. Wysunięcie ich struktury spomiędzy kręgów niekiedy powoduje nachodzenie na okoliczne struktury – np. nerwy, co nierzadko daje objawy w postaci silnych dolegliwości bólowych. Proszę zapoznać się także z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-choroba-coraz-mlodszych-osob.

Pierwszym krokiem w leczeniu tego typu schorzeń kręgosłupa jest farmakoterapia (w celu zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego, a więc i bólu) oraz fizjoterapia. Niekiedy jednak takie działania okazują się niewystarczające – wówczas podejmuje się decyzję o zabiegu operacyjnym. Jest nim np. dysektomia, polegająca na usunięciu uwypuklonej części dysku. U Pani niewykluczone, że taki zabieg przyniósłby korzyści, ponieważ przepukliny są na 3 poziomach i na każdym z nich krążek uciska worek oponowy. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Do kwestii naczyniaka trudno się odnieść, ponieważ nie wspomina Pani, jaki rozmiar miał wcześniej. Natomiast najczęściej, jako łagodne nowotwory, naczyniaki nie dają żadnych dolegliwości i nie wymagają operowania, chyba że ich rozmiar powoduje ucisk okolicznych struktur. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-naczyniak-w-kregoslupie-powoduje-bole-kregoslupa.

Proszę skonsultować się z neurochirurgiem, po zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z wynikami badań oraz po przeprowadzeniu badania fizykalnego będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat ewentualnej konieczności zoperowania kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.