Czy w tym przypadku operacja jest koniecznością?
OPIS BADANIABadanie MR kręgosłupa L/S, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-, T2-zal, T2-tirm, T2-spc w dwóch płaszczyznachwykazało:-najniżej położony krążek m-k przyjęto za L5-S1, nie można wykluczyć budowy przejściowej pogranicza L/S?-lordoza lędźwiowa zachowana-zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach m-k, głównie w dolnej części odcinka Lkręgosłupa, S1;-krążek m-k L5-S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci częściowego obniżenia sygnału i obniżeniawysokości;-tylna wypuklina krążka m-k L3-4 z dyskretną modelacją worka oponowego i z zaznaczonym przewężeniemprawego otworu m-k;-centralna wypuklina krążka m-k L4-5 z modelacją worka oponowego i zaznaczonym przewężeniem otworów m-k-centralna prawoboczna wypuklina krążka m-k L5-S1 z modelacją worka oponowego; ze zwężeniem prawegozachyłka bocznego i otworu m-k po tej stronie, z możliwym konfliktem z korzeniem nerwowym-poziome ustawienie kości krzyżowej;-stożek końcowy rdzenia kręgowego bez widocznych zmian-w trzonie L1 ognisko mogące odpowiadać naczyniaki? Sr.ok.14mm. Czy operacja jest koniecznością? Co z tym naczyniakiem przed rokiem był mniejszy, a dolegliwości kręgosłupowe nie dają normalnie funkcjonować. Dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, manifestujące się dehydratacją krążków międzykręgowych, a co za tym idzie – uciskiem na worek oponowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.
W przypadku chorób zwyrodnieniowych, w tym dyskopatii, uszkodzeniu ulega dysk lub kilka dysków, które z powodu ucisku tracą swój pierwotny kształt i funkcję. Wysunięcie ich struktury spomiędzy kręgów niekiedy powoduje nachodzenie na okoliczne struktury – np. nerwy, co nierzadko daje objawy w postaci silnych dolegliwości bólowych. Proszę zapoznać się także z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-choroba-coraz-mlodszych-osob.
Pierwszym krokiem w leczeniu tego typu schorzeń kręgosłupa jest farmakoterapia (w celu zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego, a więc i bólu) oraz fizjoterapia. Niekiedy jednak takie działania okazują się niewystarczające – wówczas podejmuje się decyzję o zabiegu operacyjnym. Jest nim np. dysektomia, polegająca na usunięciu uwypuklonej części dysku. U Pani niewykluczone, że taki zabieg przyniósłby korzyści, ponieważ przepukliny są na 3 poziomach i na każdym z nich krążek uciska worek oponowy. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.
Do kwestii naczyniaka trudno się odnieść, ponieważ nie wspomina Pani, jaki rozmiar miał wcześniej. Natomiast najczęściej, jako łagodne nowotwory, naczyniaki nie dają żadnych dolegliwości i nie wymagają operowania, chyba że ich rozmiar powoduje ucisk okolicznych struktur. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-naczyniak-w-kregoslupie-powoduje-bole-kregoslupa.
Proszę skonsultować się z neurochirurgiem, po zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z wynikami badań oraz po przeprowadzeniu badania fizykalnego będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat ewentualnej konieczności zoperowania kręgosłupa.