Witam,
opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, manifestujące się dehydratacją krążków międzykręgowych, a co za tym idzie – uciskiem na worek oponowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.
W przypadku chorób zwyrodnieniowych, w tym dyskopatii, uszkodzeniu ulega dysk lub kilka dysków, które z powodu ucisku tracą swój pierwotny kształt i funkcję. Wysunięcie ich struktury spomiędzy kręgów niekiedy powoduje nachodzenie na okoliczne struktury – np. nerwy, co nierzadko daje objawy w postaci silnych dolegliwości bólowych. Proszę zapoznać się także z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-choroba-coraz-mlodszych-osob.
Pierwszym krokiem w leczeniu tego typu schorzeń kręgosłupa jest farmakoterapia (w celu zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego, a więc i bólu) oraz fizjoterapia. Niekiedy jednak takie działania okazują się niewystarczające – wówczas podejmuje się decyzję o zabiegu operacyjnym. Jest nim np. dysektomia, polegająca na usunięciu uwypuklonej części dysku. U Pani niewykluczone, że taki zabieg przyniósłby korzyści, ponieważ przepukliny są na 3 poziomach i na każdym z nich krążek uciska worek oponowy. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.
Do kwestii naczyniaka trudno się odnieść, ponieważ nie wspomina Pani, jaki rozmiar miał wcześniej. Natomiast najczęściej, jako łagodne nowotwory, naczyniaki nie dają żadnych dolegliwości i nie wymagają operowania, chyba że ich rozmiar powoduje ucisk okolicznych struktur. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-naczyniak-w-kregoslupie-powoduje-bole-kregoslupa.
Proszę skonsultować się z neurochirurgiem, po zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z wynikami badań oraz po przeprowadzeniu badania fizykalnego będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat ewentualnej konieczności zoperowania kręgosłupa.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Co mam myśleć o takim rezonansie kręgosłupa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza tylna, szerokopodstawna wypuklina krążka międz. L4-L5 z modelacją worka oponowego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spłycenie lordozy lędźwiowej – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak zinterpretować wynik rezonansu magnetycznego i opis badania? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak rozumieć rezonans kręgosłupa lędźwiowego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Na jakie schorzenie wskazuje mój wynik rezonansu magnetycznego? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Jak rozumieć wynik badania MR kręgosłupa u 30-letniej kobiety? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy wynik RM kręgosłupa jest wskazaniem do operacji? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co oznacza wynik MR kregoslupa 37-letniej kobiety? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Przyczyny bólu kręgosłupa
Na bóle kręgosłupa skarżą się często już młodzi lu
Kręgosłup - budowa, funkcje, najczęstsze choroby, ćwiczenia
Kręgosłup to najważniejszy organ w naszym ciele. K
Bulging krążka międzykręgowego- co to takiego, objawy, rozpoznanie
Bulging krążka międzykręgowego to problem wielu pa