Witam,
opis kręgosłupa wskazuje na wielopoziomowe zwyrodnienia na poziomach T1-L5. Niektóre z nich mogą być skutkiem zużywania się struktur kręgosłupa wskutek wieku, ale też wieloletnich zaniedbań w obrębie tego narządu ruchu.
Natomiast przepuklina na poziomach L3-L4-L5 to uwypuklenie (wysunięcie się, potoczne „wypadanie” dysku) krążka międzykręgowego – amortyzatora znajdującego się pomiędzy każdym z kręgów. Przepuklinie towarzyszy także dehydratacja – to jest utrata płynu, sprawiającego, że dyski są poduszeczkami mogącymi funkcjonować jako amortyzacja. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-budowa-funkcje-oznaczenia-kregow-choroby-jak-o-niego-dbac.
Gdy dochodzi do przemieszczenia się tego tzw. dysku, kręgosłup traci stabilność, a pojawia się ból, niekiedy bardzo dotkliwy. Mogą mu towarzyszyć parestezje, czyli zaburzenia czucia – w przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą to być zwłaszcza dolegliwości kończyn dolnych.
Wskutek przepukliny doszło u Pani do ucisku (czyli modelowania) worka oponowego. Gdy ucisk jest duży, stwarza ryzyko nawet paraliżu. Problematyka przepukliny kręgosłupa została poruszona w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.
Zarówno zwężenia kanału rdzeniowego, jak i widoczne pogrubiałe żółte więzadła mogą dawać objawy tzw. rwy kulszowej, manifestującej się bólem w obrębie biegnącego wzdłuż kręgosłupa i uda nerwu kulszowego. Jeśli jest pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka.
Tak jak zostało napisane w wyniku badania – sugeruję niezwłoczny kontakt z lekarzem, który Panią skierował na nie – trudno interpretować te wyniki w oderwaniu od wywiadu zebranego od pacjenta oraz badania fizykalnego. Niemniej w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych wskazane jest szybkie rozpoczęcie leczenia. W tym celu warto skonsultować się z neurologiem lub nawet neurochirurgiem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza ten opis MR kręgosłupa u 36-latka? – odpowiada Lek. Daniel Płomiński
- Co oznacza takie RM górnego odcinka kręgosłupa? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak ocenić ten wynik MR kręgosłupa u 24-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza ten opis MR u 42-letniego mężczyzny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki opis rezonansu kręgosłupa może mieć związek z bólem ucha? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Co oznacza wynik badania MR kręgosłupa 35-latka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy konieczna będzie dalsza konsultacja? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 32-latka? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Czy wynik badania kręgosłupa jest wskazaniem do cesarki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaka może być interpretacja wyniku badania rezonansu magnetycznego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Przyczyny bólu kręgosłupa
Na bóle kręgosłupa skarżą się często już młodzi lu
Objaw Lasegue'a - co to jest, o czym świadczy dodatni test Lasegue'a
Objaw Lasegue'a jest niezwykle istotnym objawem kl
Kręgosłup - budowa, funkcje, najczęstsze choroby, ćwiczenia
Kręgosłup to najważniejszy organ w naszym ciele. K