Co oznacza ten opis MR u 42-letniego mężczyzny?

Proszę o ocenę rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa. Mam 42 lata i duże bóle głowy w tylnej części głowy oraz szyji. Do tego mrowienie i drętwienie rąk. Spore problemy z luźnym kręceniem szyją. Opis rezonansu: Zmniejszenie fizjologicznej lordozy szyjnej.Skolioza lewa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie C6.7 Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie C -6.7 dehydratacja . Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych z nierównym zarysem blaszek granicznych , podchrzęstną sklerotyzacją . Osteofity na krawedziach trzonów. Przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie C 3,4,5 . zmniejszający przedrdzeniową rezerwę płynową . Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne , intensywnie . Protrusio krążka międzykręgowego na poziomie C 5,6 zmniejszający przedrdzeniową rezerwę płynową . Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne , intensywniej po stronie prawej . Ucisk korzenia nerwu rdzeniowego prawego . Extrusio krążka międzykręgowego na poziomie C 6,7 . zmniejszający przedrdzeniową rezerwę płynową . Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronne , intensywniej po stronie lewej,. Ucisk korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego .. Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie szyjnego odcinka rdzenia kręgowego - brak cech mielopatii szyjnej. W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle głowy i szyi mogą mieć związek z licznymi zmianami w kręgosłupie w odcinku szyjnym. Szczególnie dolegliwości bólowe daje przepuklina kręgosłupa, która stwierdzona została w opisie MRI, a także ucisk na korzenie nerwu rdzeniowego, będący skutkiem wysunięcia krążka międzykręgowego.

Odsyłam do artykułu, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Opis badania MRI wskazuje na dyskopatię i zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów – są to swoiste narośle kostne, a także dehydratacji, to jest odwodnienia dysków, pełniących funkcję amortyzacyjną w kręgosłupie.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

Na pewno wynik badania powinien Pan jak najszybciej skonsultować z lekarzem, który skierował Pana na MRI odcinka szyjnego kręgosłupa. Prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne), a także odpowiednio dobranej fizjoterapii.

O leczeniu dyskopatii kręgosłupa szyjnego może Pan przeczytać także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-szyi-przyczyny-masaz-rehabilitacja-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.