Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 32-latka?

Mężczyzna 31 lat, ogólny stan zdrowia dobry, co jakiś czas pojawiają się silne bóle pleców (część lędźwiowa). Oto opis jaki uzyskałem po wykonaniu: MR Kręgosłupa lub kanału kręgowego na poziomie odcinka lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego) bez kontrastu. Znieisneie fizjologicznej lordozy .Skolioza lewa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie L5- s 1 Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie L5- s 1 dehydratacja Zmiany zwyrodnieniowe , wytwórcze na sąsiadujacych ze sobą krawędziach trzonów kręgów i stawach miedzykregowych . Wypukliny dotrzonowe /g. Schmorla/ powierzchni stawowych trzonów W trzonie kręgu L 5 widoczny jest obszar nieprawidłowych sygnałów wielkości 5 mm mogący odpowiadać naczyniakowi - do okresowej dgn. KT / mr W obrębie trzonów hiperintensywne obszary w obrazach T1 i T2 zależnych o typie ognisk stłuszczenia /przebudowy tłuszczowej szpiku/ Przepuklina krążka międzykręgowego L1-2 o charakterze "bulging disc", uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i delikatnie zwężająca otwór międzykręgowy obustronnie. . Na poziomie L 2-3-4-5 obwodowa , tylna przepuklina - - krążka międzykręgowego . Ucisk worka oponowego . Zwężenie otworów międzykregowych obustronne , intensywnie Przepuklina extrusio prawe krązka L5/s1 w obrębie tkanki tłuszczowej epiduralnej z cechami ucisku worka oponowego Zwężenie kanałów międzykregowych obustronnie . Ucisk n.rdzeniowych obustronnie. Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka rdzenia i nici ogona . W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji . Wskazania do konsultacji lekarza prowadzącego.

Opisana w MRI dyskopatia z mozliwym uciskiem korzeni nerwowych...
Opis badania to za mało; Do interpretacji klinicznej
Trudno ocenić bez badania ; Jaki ogólny stan zdrowia, objawy bólowe?
wskazana pełna konsultacja neurologiczna
Pozdrawiam i zapraszam