Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przepuklina kręgosłupa określa potoczne stwierdzenie „wypadnięcie” dysku. Dyski, czyli krążki międzykręgowe, to małe poduszki żelowe, amortyzujące kręgi w kręgosłupie i pozwalające mu na mobilność. Wieloletnie błędy i zaniedbania, w tym brak aktywności fizycznej, wielogodzinne siedzenie przed komputerem itd. są najczęstszą przyczyną uwypuklenia się dysku, to jest wysunięcia się jego fragmentu spomiędzy kręgów. Ich nacisk na kawałek krążka oraz utrata stabilności kręgosłupa prowadzą niekiedy do wyjątkowo bolesnych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach – problemów z erekcją, utrzymaniem moczu lub stolca, drętwieniem kończyn górnych lub dolnych itd. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Jeżeli przepuklina nie jest duża czy też wielopoziomowa lub jeżeli nie prowadzi do utraty czucia czy bólu uniemożliwiającego np. przemieszczanie się, to pierwszym krokiem jest leczenie nieoperacyjne – natomiast o tym zawsze decyduje specjalista po zapoznaniu się z wynikami badań – tomografią komputerową lub MRI. W tym materiale zostały wyszczególnione wskazania do zabiegów operacyjnych kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Zazwyczaj rozpoczyna się proces rehabilitacji, obejmującej fizykoterapię, ćwiczenia, masaż itd. Często takiej formie leczenia towarzyszy farmakoterapia, mająca na celu uśmierzanie bólu między innymi poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego. Odsyłam do artykułu szczegółowo omawiającego metody leczenia bólu kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy