Czy jest możliwość regeneracji kręgosłupa?

Po kilku rezonansach bylem u neurochirurga, ktory srwierdzil; ze na podstawie przeprowadzonych wczesniej badaniach; powinienem unikac: biegania, podnoszenia ciezarow pow.5 kg, skakania, naglych sklonow, gwaltownego skrecania kregoslupa, itd. Jednym slowem nic nie powinienem robic. Ale jednak pracuje fizycznie podnoszac ciezary roznej wagi (oczywiscie nie wiekszej jak 20kg) , czasami pobiegam czy poskacze. Sklony i podnoszenie sie npn z kleczka robie odpowiednio wolno. Nie odczuwam bolu kregoslupa. Oczywiscie mowimy o dyskopatii. Unikam tez przeciagow, bo zauwazylem kiedys ze maja wplyw, podobnie jak zmarzniete nogi ,itp. Pytanie moje to ; czy jest mozliwosc ze kregoslup (a w sumie plytki miedzy kregami) sie moga jakos zregenerowac? Czy poprostu moj umysl juz automatycznie zakodowal jakie ruchy i postawe mam przyjac w danej chwili zeby uniknac okropnego bulu, jaki nie raz przezywalem. .. Z gory dziekuje za odpowiedz,

Redakcja abcZdrowie

Witam, dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która ma to do siebie, że postępuje z biegiem czasu. Nie da się jej wyeliminować zupełnie, ale można skutecznie wyhamować jej rozwój. Ból oraz inne dolegliwości związane są z urazami krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Dyski w kręgosłupie stanowią amortyzację, niwelującą mikrourazy i mikrowstrząsy. Jednak niekiedy dochodzi do przerwania ich pierścieni i uszkodzenia miękkiej, galaretowatej substancji, czyli jądra. Wówczas mówimy potocznie o "wypadnięciu" dysku i zazwyczaj jest to początek rozwoju choroby. Pojawia się ból, kręgosłup traci pierwotną stabilizację, a kolejne przeciążenia czy urazy kręgosłupa nasilają dolegliwości oraz mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie kolejnych krążków międzykręgowych w kręgosłupie. W tym artykule znajdzie Pan więcej informacji o przyczynach dyskopatii oraz budowie kręgosłupa: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia. To, o czym Pan pisze, czyli rozsądek i troska o kręgosłup, bezpośrednio wpływa na jego stan, to jest unikanie nadmiernych przeciążeń, skoków temperatury itp. spowalnia rozwój schorzenia. Natomiast regeneracja, o którą Pan pyta jest w pewnym sensie możliwa – w przebiegu dyskopatii występuje tzw. dehydratacja dysków, czyli ich odwodnienie. Jako miękkie poduszki muszą być odpowiednio nawodnione, by zapewniać amortyzację. Gdy dochodzi do dehydratacji, wysokość krążków międzykręgowych zmniejsza się, co może powodować ból. Początkowo zmiany tego typu dotyczą pojedynczych dysków, wraz z postępem choroby – ich liczba może się zwiększać, potęgując dolegliwości bólowe. Przyczyny dehydratacji zostały opisane w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych. W pewnym stopniu zmniejszanie objętości dysków jest zjawiskiem naturalnym – z biegiem czasu w ciągu dnia dyski pod wpływem nacisku podlegają "spłaszczeniu", zaś w nocy częściowo się regenerują. Oczywiście proces ten będzie wyglądał inaczej w przypadku osoby zdrowej niż osoby cierpiącej na dyskopatię. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.