Co robić z tymi bólami pleców i nóg?

Dzień dobry, ze względu na częste powtarzające bóle pleców i prawej nogi ( 10 zastrzyków i po miesiącu bóle wracają). Proszę o interpretację wyniku. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Wysokości trzonów kręgów kręgosłupa L-S prawidłowo zachowane, z drobnymi osteofitami na przedniobocznych i tylnych krawędziach trzonów kręgów. Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych od poziomu L3/L4. Na poziomie L1/L2, L2/L3 prawidłowy obraz krążków międzykręgowych. Na poziomie L3/L4 niewielkiego stopnia, szerokopodstawna, dokanałowa i dootworowa protruzja krążka międzykręgowego, wpuklająca się dokanałowo na głębokość do 4 mm, z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy na tym poziomie, spłycająca nieznacznie kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Kanał kręgowy bez stenozy. Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna, dokanałowa i nieznacznie dootworowa protruzja krążka międzykręgowego, wpuklająca się dokanałowo na głębokość do około 4 mm, z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego, modelująca worek oponowy na tym poziomie, nieznacznie spłycająca kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Wymiar AP worka oponowego na tym poziomie mierzy około 8 mm. Na poziomie L5/S1 niewielkiego stopnia okrężne uwypuklenie krążka międzykręgowego, modelujące nieznacznie worek oponowy na tym poziomie, spłycające kanały korzeniowe obustronnie, bez ucisku na struktury nerwowe. Kanał kręgowy bez stenozy. Zachyłki boczne wolne. Stożek końcowy na poziomie Th12/L1. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznych sygnałów. Niewielka ilość płynu w zachyłku maciczno-odbytniczym. Wnioski: Trzypoziomowe zmiany dyskopatyczne dolnego odcinka kręgosłupa L-S. Dziękuję 41 lat

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na podstawie opisu badania radiologicznego oraz towarzyszących Pani objawów stwierdzić by można, że cierpi Pani na dyskopatię dolnego odcinka kręgosłupa. Przypadłość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne, a także prowadzących siedzący tryb życia.

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego. Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć silne bóle pleców, zwłaszcza w dolnym odcinku kręgosłupa. Początkowo ból taki szybko przemija, lecz z czasem staje się bardziej uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Krążek międzykręgowy, czyli dysk jest elementem ruchomym i najbardziej narażonym na przeciążenia i uszkodzenia.

W przedstawionym opisie badania zaobserwowano dehydratację krążków międzykręgowych, co może świadczyć o dyskopatii. Nastąpiła utrata nawodnienia dysków, co doprowadziło do zaniechania funkcji pierścienia włóknistego, a problem ten narasta wraz z wiekiem. Prawidłowe uwodnienie następuje przy zachowanej różnorodności ruchów i pozycji w ciągu całego dnia. Czynnikami, które wpływają na rozwój dehydratacji należą: otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów.

Na podstawie przeprowadzonego badania można by również stwierdzić występowanie protruzji krążka międzykręgowego, co może wskazywać na zmiany dyskopatyczne. Dochodzi do łagodnego uwypuklenia dysku międzykręgowego poza jego granice. Przypadłość ta charakteryzuje się bólem o charakterze tępym, promieniującym do kończyn dolnych i pośladków.

Wymienione przez Panią dolegliwości bólowe mogą świadczyć o występowaniu dyskopatii. Proponujemy konsultację u lekarza neurologa oraz fizjoterapeuty w celu ustalenia kierunki leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.

Specjalista zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii oraz zabiegach rehabilitacyjnych. Właściwa fizjoterapia złagodzi odczuwane dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia

https://znajdzlekarza.abczdrowie.pl/artykuly/dyskopatia-przyczyny-objawy-diagnostyka-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.