Co oznacza te wynika badania kręgosłupa?

Witam proszę o interpretacje wyniku badan kręgosłupa od szyjny .zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej ,z kifotycznymustawieniem odcinka szyjnego na poziomie c4-c5.dehydratacja krążków m/k z niewielkim obnizeniemwysokosci krążków c4-c5i c5-c6 naczyniak sr6mm w trzonie kręgu c7 poza tym wysokość i sygnal trzonow kręgów szyjnych prawidłowy. Na poziomie c4-c5 widoczna jest przepuklina krazka m/k modelujaca brzuszną powierzchnie rdzenia kręgowego bez zmian sygnału w jego obrębie. Na poziomie c5-c6 widoczna jest tylno-prawoboczna wypuklina modelujaca brzuszny korzeń nerwowy po prawej stronie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku szyjnym – zniesienie lordozy oznacza patologiczne wyprostowanie odcinka kręgosłupa, który naturalnie składa się z krzywizn, zapewniających kręgosłupowi stabilność i odpowiednią elastyczność, umożliwiającą odpowiednią amortyzację.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-zwyrodnieniowa.

Dehydratacja to termin oznaczający odwodnienie, czyli utratę właściwego kształtu krążków międzykręgowych, potocznie zwanych dyskami – jest to etap postępującej dyskopatii, choroby zwyrodnieniowej krążka, podobnie jak opisane w badaniu przepukliny i wypukliny.

Proszę zapoznać się także z tymi artykułami, odnajdzie w nich Pani więcej informacji na temat dyskopatii i dehydratacji dysków: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

Wynik badania należy skonsultować ze specjalistą – w interpretacji bardzo istotne jest odniesienie wyniku badania do rodzaju i nasilenia Pani dolegliwości. Od tego zależy leczenie – na pewno konieczna jest rehabilitacja, niewykluczone, że także farmakoterapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.