Co oznacza wynik badania kręgosłupa u 49-letniej osoby?

Dzień dobry chciałabym prosić o interpretację mojego opisu. OS kręgosłupa zachowana, zniesiona lordoza szyjna. Wysokość trzonów szyjnych prawidłowa, dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowych - c4i c4-c5. Niewielkie zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów na poziomach dyskopatii, zmiany przeciążeniowe w stawach Luschiki na poziomach c3 c4 c5

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis Pani badania MRI wskazuje na dyskopatię odcinka szyjnego, czyli zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Krążki, zwane także dyskami, z powodu ucisku (np. wskutek wieloletnich zaniedbań czy zużywania się struktur kręgosłupa) wysuwają się spomiędzy kręgów, niekiedy dochodzi też do dehydratacji. Wskutek tego kręgosłup traci odpowiednie podparcie, co powoduje dalszą degenerację narządu ruchu, a także szereg dolegliwości bólowych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie.

Zniesienie lordozy również jest najczęściej znakiem upływającego czasu – kręgosłup wbrew pozorom nie jest prosty, lecz ma naturalne krzywizny, dzięki którym prawidłowo funkcjonuje. Gdy one zostają zniesione, a lordoza szyjna w tym przypadku spłyca się, dochodzi do nasilenia bólu.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.