Co mam rozumieć przez taki opis wyniku RTG?
Poprosze o interpretacje wyniku rtg Zniesienie fizjologicznej krzywizny Dyskopatia na wysokości C2-C3-C4-C5 Zaostrzenie krawędzi trzonów

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
fizjologiczna lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa w odpowiednich odcinkach kręgosłupa, to jest szyjnym oraz lędźwiowym, która gwarantuje kręgosłupowi odpowiednią postawę oraz odporność na przeciążenia. Zniesienie tej lordozy następuje wskutek dyskopatii i oznacza nieprawidłowy kształt kręgosłupa w jednym lub obu odcinkach kręgosłupa.
Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.
Natomiast dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wynikająca np. z niewłaściwej postawy, trybu życia itd. Wskutek tego struktury znajdujące się pomiędzy kręgami w kręgosłupie, czyli krążki międzykręgowe, zwane potocznie dyskami, ulegają degeneracji. U Pani są to dyski na poziomie C2-C5, które prawdopodobnie są przyczyną bólu charakterystycznego dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej problematykę dyskopatii poruszają nasze artykuły, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.