Jak mam rozumieć taki wynik RTG?

Witam. Proszę o wyjaśnienie mojego wyniku RTG. "Lordoza lędźwiowa pogłębiona. Niewielkie przewężenie tarczy m-k L4/5." Odczuwam ból odcinka lędźwiowego , do tego boli mnie prawa noga. Nie mogę się schylic do końca. Boli mnie przy wstawaniu , siadaniu czy jakiejkolwiek zmianie pozycji. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ badanie RTG jest badaniem mało precyzyjnym przy diagnozowaniu zwyrodnień kręgosłupa i chorób związanych z krążkiem międzykręgowym, toteż jego opis wskazuje tylko na zmniejszenie przestrzeni między sąsiadującym kręgami (L4-L5), co prawdopodobnie jest spowodowane obniżeniem wysokości dysku. Wszelkie odchylenia od normy, powodujące, że krążek międzykręgowy (czyli właśnie dysk) traci swój pierwotny kształt oraz wysokość, a co za tym idzie funkcję amortyzującą, sprawiają, że mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Lordoza to pojęcie związane z kształtem kręgosłupa – fizjologicznie nie jest on prosty, lecz ma lekko esowaty kształt – w odcinku lędźwiowym widoczne jest łukowate wygięcie w stronę brzuszną. Gdy dochodzi do patologii w obrębie tych krzywizn, mówimy o nadmiernym pogłębieniu lub zniesieniu/zmniejszeniu lordozy lub kifozy). Może być to spowodowane np. nieprawidłowym napięciem mięśniowym, a w konsekwencji prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może być przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości bólowych. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Jeżeli dolegliwości u Pani są tak silne, sugeruję konsultacje u ortopedy – w takiej sytuacji wskazane byłoby pogłębienie diagnostyki, a najlepszym narzędziem w przypadku chorób kręgosłupa jest badanie MRI, które pokazuje dokładnie nie tylko zmiany w obrębie struktur kostnych (tak jak RTG), ale i tkanek miękkich. W dalszej kolejności należy rozważyć farmakoterapię oraz fizjo-/fizykoterapię.

Być może przydatny okaże się ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/plywanie-a-kregoslup.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.