Jak mam rozumieć taki wynik RTG?

Witam. Proszę o wyjaśnienie mojego wyniku RTG. "Lordoza lędźwiowa pogłębiona. Niewielkie przewężenie tarczy m-k L4/5." Odczuwam ból odcinka lędźwiowego , do tego boli mnie prawa noga. Nie mogę się schylic do końca. Boli mnie przy wstawaniu , siadaniu czy jakiejkolwiek zmianie pozycji. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ponieważ badanie RTG jest badaniem mało precyzyjnym przy diagnozowaniu zwyrodnień kręgosłupa i chorób związanych z krążkiem międzykręgowym, toteż jego opis wskazuje tylko na zmniejszenie przestrzeni między sąsiadującym kręgami (L4-L5), co prawdopodobnie jest spowodowane obniżeniem wysokości dysku. Wszelkie odchylenia od normy, powodujące, że krążek międzykręgowy (czyli właśnie dysk) traci swój pierwotny kształt oraz wysokość, a co za tym idzie funkcję amortyzującą, sprawiają, że mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Lordoza to pojęcie związane z kształtem kręgosłupa – fizjologicznie nie jest on prosty, lecz ma lekko esowaty kształt – w odcinku lędźwiowym widoczne jest łukowate wygięcie w stronę brzuszną. Gdy dochodzi do patologii w obrębie tych krzywizn, mówimy o nadmiernym pogłębieniu lub zniesieniu/zmniejszeniu lordozy lub kifozy). Może być to spowodowane np. nieprawidłowym napięciem mięśniowym, a w konsekwencji prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może być przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości bólowych. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Jeżeli dolegliwości u Pani są tak silne, sugeruję konsultacje u ortopedy – w takiej sytuacji wskazane byłoby pogłębienie diagnostyki, a najlepszym narzędziem w przypadku chorób kręgosłupa jest badanie MRI, które pokazuje dokładnie nie tylko zmiany w obrębie struktur kostnych (tak jak RTG), ale i tkanek miękkich. W dalszej kolejności należy rozważyć farmakoterapię oraz fizjo-/fizykoterapię.

Być może przydatny okaże się ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/plywanie-a-kregoslup.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty