Jak rozumieć ten wynik MR kręgosłupa u 28-latki?

Witam. Miałam robiony rezonans kręgosłupa. Proszę o diagnoze wyników i co z tym można zrobić. Lordoza lędźwiowa zachowana. Nieco poziomo ustawiona kość krzyżowa. Tarcze międzykręgowe o zachowanej wysokości i prawidłowym sygnale. Stawy międzykręgowe o dolnych segmentach kręgosłupa z niewielkimi wyostrzeniami. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego zachowany. Na poziomie L4/L5 niewielkie szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego na głębokość do 1,5mm. Bez cech modelowania ani obrzęku korzeni nerwowych w zachyłkach bocznych obustronnie.

Uwypuklenie krążka międzykręgowego (pot. "dysku") może świadczyć o urazie przeciążeniowym. Jako, że (zgodnie z opisem) krążek nie modeluje/uciska korzeni nerwowych, nie ma wskazań do leczenia zabiegowego. Jeżeli MR wykonywane było z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa, zasadna będzie fizjoterapia połączona z treningiem funkcjonalnym (z akcentem na wzmocnienie mięśni pośladkowych i korpusu).