Co oznacza wynik badania kręgosłupa u 31-latka?
Proszę o interpretację wyniku MR kręgosłupa. Cierpię na bóle kręgosłupa który czasami promieniuje w prawą rękę. Czy dolegliwości te mają związek z kręgosłupem? MR kręgosłupa piersiowego bez kontrastu
- badanie wykonano w sekwencjach SE T1/FSE T2 i STIR przeglądowe w płaszczyznach strzałkowych , poprzecznych , w warstwach o grubości 3 i 4 mm. Wysokości trzonów kręgów i krążków międzykręgowych zachowane. Drobne guzki Schmorla obecne wielopoziomowo. Wymiary kostnych ograniczeń kanału kręgowego w normie. Rdzeń kręgowy o prawidłowych wymiarach i sygnale. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie Th12/L1.
Na poziomie Th6/7 centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego w kierunku kanału kręgowego na głębokość 2mm, z niewielkim modelowaniem worka oponowego, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych .
Na poziomie Th 11/12 tylno-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego w kierunku kanału kręgowego na głębokość 3mm z modelowaniem worka oponowego od strony przednio-lewobocznej , bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na pozostałych poziomych istotnych uwypukleń krążków międzykręgowych nie stwierdzono.
Wynik badania MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu.
- badanie wykonano aparatem 1,5 T w sekwencjach FSE T1, frFSE T2, COSMIC ASPIR i STIR, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2mm, 3mm, 4mm.
Fizjologiczna lordoza szyjna zachowana. Wysokości trzonów kręgów zachowane. Drobne wyciągnięcia osteofitarne na przednich i tylnych brzegach trzonów kręgów. Cechy odwodnienia krążka międzykręgowego na poziomie C5/
6/7. Wysokość krążków zachowana. Korzenie nerwowe wolne. Sygnał i morfologia rdzenia kręgowego prawidłowe. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w odcinku szyjnym wynosi 15mm - w granicach normy. Na poziomie C4/5 widoczne dyskretne schodkowanie (jak w rozluźnieniu aparatu więzadłowego), z uwypukleniem krążka w kierunku kanału kręgowego na głębokość 2,5mm, z modelowaniem worka oponowego od strony przednio-prawobocznej.
Na poziomie C5/6 tylno-prawoboczne uwypuklenie krążka w kierunku kanału kręgowego i prawego otworu międzykręgowego na głębokość 3mm z uciskiem worka oponowego, w przyleganiu do przednio-prawobocznej powierzchni rdzenia kręgowego, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Zniesienie przedniej rezerwy płynowej na tym poziomie. Na pozostałych poziomach istotnych uwypukleń krążków międzykręgowych nie stwierdzono.