Co takiego mówi moje rtg kręgosłupa szyjnego?
Witam. Kobieta 38l. Na wyświetleniu RTG kręgosłupa szyjnego mam opis : Wyprostne ustawienie kręgosłupa szyjnego. Nie mam pojęcia co to oznacza. Czy może powodować takie objawy jak ból szyii, bóle z tyłu głowy, uczucie gorąca i mrowienia w tyle głowy, skoki ciśnienia?. Ponadto drętwienie kończyn w nocy?

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
wyprostne ustawienie kręgosłupa szyjnego oznacza zniesienie lordozy szyjnej, która jest naturalnym kształtem kręgosłupa na tym odcinku. Fizjologiczna lordoza oznacza łagodne wygięcie kręgosłupa na dwóch odcinkach: szyjnym i lędźwiowym, przez co kręgosłup przypomina literę S. Gwarantuje to kręgosłupowi stabilność i wytrzymałość.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-wad-postawy-charakterystyka-wskazania-badania-profilaktyka.
Zarówno nadmierne pogłębienie, czyli hiperlordoza, jak i jej zniesienie, zwane niekiedy zgładzeniem, to stany patologiczne, których pojawienie się może skutkować szeregiem dolegliwości. Przyczyną tego nierzadko są zwyrodnienia kości i stawów, następujące i pogłębiające się wraz z wiekiem.
Zniesienie lordozy szyjnej objawia się silnym bólem w obrębie szyi, niekiedy też karku, a nawet i głowy. Gdy natomiast dochodzi do ucisku nerwów obwodowych, pacjent może odczuwać także zaburzenia czucia w obrębie kończyn górnych.
Szczegółowe informacje odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy.
Ponieważ Pani dolegliwości wskazują na zaawansowany stan chorobowy, sugeruję niezwłoczne konsultacje z lekarzem, który zlecił Pani badanie RTG. Poza standardowym leczeniem przy użyciu leków przeciwzapalnych, wskazane jest rozpoczęcie fizjoterapii, a także – w przypadku braku efektów leczenia – badanie MRI.
O zwyrodnieniach kręgosłupa przeczyta Pani także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.