Jak rozumieć ten opis MR szyi?
Interpretacja badania MR odcinka szyjnego kręgosłupa Wykonano badanie MR w płaszczyznach cor.,trans., sag. w obrazach T1, T2 zależnych. Fizjologiczna lordoza szyjna spłycona. Zwyrodnieniowe zaostrzenia i wydłużenia krawędzi kręgów, również w kierunku dokanałowym. Niewielka, prawostronna wypuklina krążka C5-6 spłyca prawy otwór korzeniowy. Pozostałe krążki bez uchwytnych zmian zwyrodnieniowych. Wysokość i struktura kręgów zachowana. Rdzeń kręgowy o prawidłowej grubości, normosygnałowy, bez zmian ogniskowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego prawidłowy.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
trudno interpretować stan kręgosłupa tylko na podstawie opisu badania MR. By uzyskać pełen obraz, konieczne byłoby zebranie wywiadu od pacjenta, a także zapoznanie się ze zdjęciami z przeprowadzonego badania.
Jeżeli cierpi Pani na jakieś dolegliwości bólowe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, to mają one związek ze zwyrodnieniem w tym odcinku, na co wskazują zaostrzenia kręgów i spłycenie lordozy. Lordoza jest naturalnym, esowatym kształtem kręgosłupa, który gwarantuje mu stabilność i wytrzymałość. Wypuklina oznacza wysunięcie się krążka międzykręgowego z przestrzeni kręgów. Wszystko to składa się na obraz choroby zwyrodnieniowej.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.
Z wynikiem badania powinna Pani zgłosić się do specjalisty i, w razie utrzymujących się dolegliwości bólowych, omówić z nim możliwości leczenia. Zazwyczaj jest to leczenie zachowawcze – farmakologiczne i fizjoterapia.
Więcej informacji odnajdzie Pani w materiale dostępnym pod tym adresem, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.