Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe – dyskopatię kręgosłupa szyjnego. Jest to choroba nierzadko postępująca latami w wyniku np. nieprawidłowej higieny pracy czy życia – mam tu na myśli długotrwałe siedzenie w niewłaściwej pozycji, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa pozycja przed komputerem czy telewizorem, niedobory witaminy D czy wapnia. Może to prowadzić do zwyrodnień, czyli patologii w strukturach kręgosłupa – w Pani przypadku w odcinku szyjnym. Więcej o zwyrodnieniach kręgosłupa tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa.

Zniesienie lordozy, czyli naturalnego wygięcia kręgosłupa w jego części górnej często jest wynikiem lat zaniedbań i ignorowania sygnałów wysyłanych przez kręgosłup. Odcinek szyjny oraz krzyżowy naturalnie wygina się do przodu, w piersiowym – w tył. Gdy dochodzi do jakichkolwiek patologii w tym zakresie, mówimy o zniesieniu lub pogłębieniu kifozy/lordozy. O lordozie traktuje ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Dyskopatia to choroba cywilizacyjna – dotyka coraz większy odsetek coraz młodszych ludzi. Prowadzi do degeneracji krążków międzykręgowych, czyli swoistych amortyzujących poduszek znajdujących się między każdym kręgiem kręgosłupa. Nieprawidłowy kształt kręgosłupa wyzwala duży nacisk, co może powodować uwypuklenie struktury dysku, czyli przepuklinę. W efekcie kręgosłup traci prawidłowe podparcie, a dodatkowo mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty