Co oznacza taki wynik RTG kręgosłupa u 39-latki?
Co oznacza wynik RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym i jakie powinno być dalsze postępowanie? Czy zmiany są bardzo poważne? Zniesienie lordozy szyjnej. Obniżenia przestrzeni m-k C5-C7. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów c5,c6 i c7, w stawach m-k i Luschki. Poza tym części kostne na wykonanych radiogramach beż uchwytnych zmian.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, z jakiej przyczyny było wykonywane badanie obrazowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości bólowe, ucisk oraz dyskomfort podczas wykonywania różnych ruchów? Istotna jest również obecność pewnych przewlekłych chorób, a także charakter i rodzaj wykonywanej pracy, która miałaby wpływ na przeciążenie kręgosłupa.
Biorąc pod uwagę opis badania rentgenowskiego, prawdopodobnie można stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Mogłoby to wynikać z powtarzania czynności obciążających stawy kręgosłupa oraz zbyt długa i nienaturalna pozycja, na przykład podczas siedzenia.
Zniesienie lordozy szyjnej natomiast może wynikać z zaburzenia konstrukcji kostnej w obrębie danej części kręgosłupa. Stan taki mógłby wywoływać dyskomfort oraz liczne dolegliwości bólowe.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy wizytę u lekarza neurologa lub ortopedy. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej i pogłębionej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego
https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny
https://portal.abczdrowie.pl/zniesienie-lordozy-szyjnej