Co mówi takie rtg kręgosłupa?

Dzien podaje wynik rtg kregoslupa : splycenie lordozy.Niestabilnosc na poziomie C4 -C5.Osteofity brzegów przednich trzonow c5 -c7. Zmiany zwyredniowe w stawach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lordoza i kifoza to naturalne krzywizny kręgosłupa, który wbrew pozorom nie jest prosty, lecz delikatnie przypomina literę „S”. To pozwala na równomierne rozłożenie sił i na uniknięcie przeciążenia.

Więcej informacji pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/lordoza.

Niestabilność górnego odcinka kręgosłupa – szyjnego – często jest następstwem wypadku, np. komunikacyjnego i zazwyczaj wymaga dokładnie określonego leczenia i unieruchomienia w postaci kołnierza, zaś niestabilność tzw. przewlekła bywa skutkiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego,

Niestety sam opis badania RTG to za mało, by precyzyjnie ocenić stan pacjenta i postawić diagnozę, nie wspomina Pani również czy i jakie ewentualnie dolegliwości Pani doskwierają, co sprawia, że interpretacja opisu jest utrudniona.

Jeżeli jednak towarzyszą Pani jakieś dolegliwości bólowe, to niewykluczone, że ich źródłem jest choroba zwyrodnieniowa – może o tym świadczyć obecność osteofitów.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/osteofity-przyczyny-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.