Co oznacza wynik MR kręgosłupa 49-letniej osoby?
Opis mojego MR kręgosłupa szyjnego - nie wiem do jakiego lekarza się udać z tym wynikiem, do neurologa, ortopedy czy może do neurochirurga? Co ten wynik oznacza? rehabilitacja, operacja? Co dalej ? Bardzo proszę o pomoc.
W centralnej części rdzenia kręgowego widoczna jest sięgająca od poziomu dolnej części trzonu C4 do krążka m/k Th2/Th3 przestrzeń płynowa z przegrodami o średnicy przekroju poprzecznego do 1 cm; po podaniu kontrastu nie stwierdza się wzmocnienia w jej obrębie.
W jej obrębie na poziomie trzonu kręgu widoczne jest ognisko wielkości C6 1,4 x 0,7 1,2 cm, hipointensywne w obrazach T1, w obrazie T2 o pośrednim sygnale z drobnymi obszarami wysokosygnałowymi, które po podaniu środka kontrastującego ulega wyraźnemu wzmocnieniu.
Ognisko to odpowiada zmianie npl, w różnicowaniu w pierwszej kolejności należy wziąć wyściółczaka, gwiaździaka, ew. naczyniaka. Opisana przestrzeń płynowa odpowiada prawdopodobnie jamie hydrosyringomielicznej, mniej prawdopodobne jest, że stanowi ona torbielowatą część npl.
Ponadto w rdzeniu szyjnym powyżej opisanych zmian stwierdza się położoną centralnie, sięgającą od poziomu dolnej części trzonu C2 do dolnej części trzony C4 strefę o podwyższonym sygnale w obrazach T2 która jest najpewniej wyrazem zmian obrzękowych.
Rdzeń kręgowy na poziomie C3-Th2 ma zwiększoną objętość.
Na poziomach C4/C5, C5/C6 widoczne są pośrodkowo-dwuboczne protruzje krążków międzykręgowego, które uciskają worek oponowy i rdzeń kręgowy i wraz osteofitami tylno-bocznych krawędzi trzonów sąsiadujących kręgów zwężają umiarkowanie otwory międzykręgowe z prawdopodobnym podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych (C5 i C6).
Szerokopodstawna, pośrodkowa protruzja krążka m/k C6/C7 uciska worek oponowy i rdzeń kręgowy.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na poziomach C4/C5 – C6/C7 jest zwężony do 0,7-0,8 cm.
Krążki międzykręgowe C5/C6 i C6/C7 wykazują degeneracyjne obniżenie wysokości.
Zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów C4-C6 w postaci osteofitów ich przednich i tylno-bocznych krawędzi, strefy przeciążeniowego obrzęku szpiku w tych trzonach.
WNIOSKI
Ognisko npl w rdzeniu szyjnym na poziomie C6. Wewnątrzrdzeniowa przestrzeń płynowa na poziomie C4-Th2/Th3 prawdopodobnie towarzysząca jama hydrosyrygomieliczna, ew. torbielowata część npl. Niewielkie zmiany obrzękowe rdzenia szyjnego na poziomie C2-C4.
Wyraźne zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatia odcinka C4-C7 kręgosłupa szyjnego z niewielką stenozą centralną i umiarkowanym zwężeniem otworów m/k, z uciskiem rdzenia kręgowego i prawdopodobnym podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych.