Co oznacza wynik MR kręgosłupa 47-letniej kobiety?

Witam. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku rezonansu. Jednofazowe, przeglądowe badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa. Dane kliniczne: dolegliwości bólowe, wielopoziomowa dyskopatia. Lordoza szyjna zniesiona, wysokości trzonów kręgów szyjnych prawidłowa. Na poziomach C2-C3, C3-C4 bez cech dyskopatii. Na poziomie C4-C5 zaostrzenia zwyrodnieniowe tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów, oraz tylne uwypuklenie krążka m/kręgowego powodują kompresję worka oponowego, zniesienie przedrdzeniowej rezerwy płynowej bez cech modelowania rdzenia kręgowego. Niewielkie zwężenie prawego otworu m/kręgowego na tle zmian zwyrodnieniowych. Na poziomie C5-C6 obniżenie wysokości krążka m/kręgowego, zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych typu Modic 2, zaostrzenia zwyrodnieniowe tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów głównie po stronie prawej powodują niewielkie modelowanie worka oponowego oraz zwężenie prawego otworu m/kręgowego bez cech kompresji na korzenie nerwów rdzeniowych. Na poziomie C6-C7 znaczne zmiany zwyrodnieniowe typu Modic 2, uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego typu bulging disc bardziej na stronę lewą oraz drobna osteofytoza tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów powodują niewielkie modelowanie worka oponowego bez istotnego zwężenia przestrzeni płynowej przedrdzeniowej, oraz obustronne zwężenie otworów m/kręgowych bardziej po stronie prawej, z delikatnym modelowaniem korzeni nerwów rdzeniowych. Na poziomie Th2-Th3 tylna centralna pjm z kompresją worka oponowego, całkowitym zniesieniem przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym prawidłowej szerokości bez zmian ogniskowych bez cech kompresji.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u lekarza neurochirurga, po badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.