Dlaczego mam to mrowienie kręgosłupa?

Od ponad 3 miesięcy mam bole i mrowienie od kręgosłupa aż po czubki palców. Jaka to może być przyczyna? Byłem u lekarza chirurga polecił mi smarowanie maścią przeciw bólową ale to nic nie pomaga. Co mam dalej robić, mój lekarz pierwszego kontaktu przeszedł na emeryturę a ja jeszcze nie podpisałem umowy z innym. Przez tą pandemię nie wychodzę z domu mam 77 lat i chorą zonę którą muszę się opiekować. Dziękuję za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badania trudno wskazać przyczynę Pańskich dolegliwości. Zazwyczaj parestezje, czyli zaburzenia czucia, wynikają z ucisku czy uszkodzenia struktur nerwowych. Wśród przyczyn tych zaburzeń znajdują się niedobory witaminowe – zwłaszcza witamin z grupy B – a także choroby kręgosłupa czy zaburzenia wodno-elektrolitowe i choroby układu krążenia (miażdżyca).

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Z uwagi na fakt, iż wspomina Pan o bólu kręgosłupa, można postawić hipotezę, że w Pańskim przypadku za zaburzenia czucia mogą być odpowiedzialne problemy z kręgosłupem – w odcinku szyjnym. W takiej sytuacji niewykluczone, że dolegliwości ustąpiłyby lub uległy zmniejszeniu po zastosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w połączeniu z fizjoterapią.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

W Pana sytuacji wskazań byłaby wizyta u ortopedy, a także badania diagnostyczne – RTG lub MRI, w zależności od wyniku badania fizykalnego, przeprowadzonego przez specjalistę.

O bólu kręgosłupa przeczyta Pan także w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.