Jak pozbyć się takich problemów z kręgosłupem szyjnym?

Od 2 miesięcy bardzo dokucza mi kregoslup szyjny. Dretwieja mi obie ręce tak bardzo, ze ból budzi mnie w nocy, a nad ranem jest wręcz tragedia. Muszę wstac, chodzic, poruszac sie i wtedy najgorszy ból mija, ale czubki palców mam caly czas zdretwiale, mam problem z wykonywaniem podstawowych czynnosci. Od neurologa dostalam lek Pregabalin. Biore go 1,5 miesiaca, ale poprawa jest niewielka. Co nam robić, proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

drętwienie i zaburzenia czucia w obrębie kończyn górnych często jest spowodowane uciskiem na korzenie krążków międzykręgowych (jednego lub więcej) w odcinku szyjnym kręgosłupa. Towarzyszy urazom i zmianom dyskopatycznym w obrębie kręgosłupa.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-palcow-przyczyny-leczenie.

Leczenie bólu kręgosłupa powinno zostać rozpoczęte od prawidłowej diagnostyki – czyli badania MRI, które pozwala na określenie charakteru zmian w obrębie kręgosłupa, co z kolei ułatwia dopasowanie odpowiednich metod leczenia.

O badaniu może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa.

Leczenie zachowawcze np. dyskopatii, będącej częstą przyczyną bólu kręgosłupa, opiera się na farmakoterapii i fizjoterapii. Lek Pregabalin znajduje zastosowanie przede wszystkim w bólach neuropatycznych pochodzenia obwodowego i środkowego, ale nie likwiduje źródła bólu (czyli ucisku na struktury nerwowe).

Natomiast jest bardzo silnym lekiem, wykazującym wiele działań niepożądanych. Dlatego też warto byłoby rozważyć odstawienie leczenia pregabaliną, a w jej miejsce zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zwrócić się do lekarza rehabilitacji, by ustalił zakres i rodzaj zabiegów rehabilitacyjnych.

Więcej informacji na temat leczenia bólu kręgosłupa znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schorzen-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.