Jak można leczyć skutecznie korzonki?

Witam.Mam 39 lat,156 cm i 67 kg.4 miesięce temu złapały mnie korzonki(potwornie bolało).dostałam leki i jakoś się rozeszlo,choć pozostał ból w lędźwiach gdy leżę(ciągnący ból).Lekarz zlecił RM .proszę o zinterpretowanie wyniku prostym językiem,gdyż do Lekarza są kolejki.Umiarkowane prawowypukłe odchylenie osi kręgosłupa lędźwiowego.splycenie lordozy lędźwiowego. W segm.L4/5 Śladowe tylne uwypuklenie krążka Mk z modelowaniem worka oponowego.W segm..L5/S1: obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2-zal.krazka mk-w przebiegu dehydratacji.Tylna pośrodkowej i nieco dwuboczna przepuklina krążka Mk uciekająca na worek oponowy na krótkim odcinku przylegająca do prawego korzenia S1,bez cech ucisku z możliwym okresowym podrażnieniem.Dodam jeszcze że w ostatnich,3 miesiącach pozbywalam się czerniaka złośliwego,więc nie wiem jak mogłabym sobie pomóc z tymi ledzwiami

Dzień Dobry,

Opis sugeruje chorobę dyskową (zmiany degeneracyjne w krążku L5/S1) mogące powodować podrażnienie korzenia nerwowego.

Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis MRI wskazuje na dyskopatię, czyli chorobę krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. W przebiegu dyskopatii, która może dotykać każdy odcinek kręgosłupa, dysk wysuwa się spomiędzy kręgów („wypada”), powodując utratę stabilności kręgosłupa, nierównomierne rozłożenie nacisku i możliwe uciskanie okolicznych nerwów. Duży ucisk może powodować pęknięcie otoczki dysku, a także jego dehydratację, czyli odwodnienie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

W przypadku gdy krążek międzykręgowy podrażnia nerw kulszowy, powodując dotkliwy ból, mówimy o rwie kulszowej. Choroba ta jest konsekwencją choroby zwyrodnieniowej lub urazu i ma charakter nawrotowy. Leczenie objawowe może nie przynosić długotrwałych efektów, dlatego niekiedy jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. O chorobie może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-rwy-kulszowej-bol-kregoslupa-objaw-lasegue-a.

Proszę zwrócić się do ortopedy – zazwyczaj przy dyskopatii podejmowane są próby leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii oraz rehabilitacji, a w przyszłości – również odpowiedniej aktywności fizycznej, wspierającej prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. O ćwiczeniach na rwę kulszową może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-rwe-kulszowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.